Salgının vurduğu cruise gemileri sökülüyor

Salgının vurduğu cruise gemileri sökülüyor
Fotoğraf Reuters

Koronavirüs salgını yüzünden çalışamayan cruise gemileri İzmir Aliağa’da sökülüyor. Gemi geri gönüşüm sektörü ise durumdan memnun.

Cruise sektörü koronavirüs salgınının en kötü etkilediği sektörlerin başında geliyor. Salgınla beraber tamamen duran cruise turları sonrası şirketler batma noktasına geldi. Çalışmayan, limanlara hapsolan dev yolcu gemilerinin geleceği artık okyanuslarda değil, gemi söküm atölyelerinde gibi görünüyor.

Salgının başında bazı cruise gemilerinde yolcular koronavirüse yakalanmış, gemiler karantinaya alınmış ve yanaşacak liman bulamamıştı. Mart ayında Amerikan yetkililer cruise gemilerine denize açılmama ve oldukları yerde kalmalarına yönelik karar almıştı. Salgının ne zaman biteceğinin de belirsiz olmasıyla sektör tamamen durdu.

Reuters Haber Ajansı’nın haberine göre İzmir Aliağa’da bulunan gemi geri dönüşüm merkezinde şu anda beş cruise gemisinin söküm çalışmaları gerçekleştiriliyor. Aliağa’ya İtalya, ABD ve Britanya’dan gelen gemilere yakın zamanda üç geminin daha sökülmek üzere katılacağı belirtildi.

Gemilerin metal parçalarının yanı sıra, içerisinde kullanılan mobilya, mutfak eşyaları ve aksesuarları da sökülüp satılıyor. Bunları almak için oteller Aliağa’ya geliyor. Sene başında gemi sökümünden 700 bin ton çelik elde etme hedefi koyan Türk gemi söküm sektörü hedefini, 1,1 milyon tona yükseltti.

Salgın öncesinde daha çok kargo ve konteyner gemilerinin söküldüğü tesislerde cruise gemilerinin sökümüne başlanması hakkında konuşan Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Başkanı Kamil Önal, bir yolcu gemisini tamamen söküp parçalara ayırmanın yaklaşık altı ay zaman aldığını, tesislerde toplamda 2500 işçinin çalıştığını söyleyerek, krizi fırsata çevirmeye ve ekonomiye katkı yapmaya çalıştıklarını vurguladı.