Pearl 62

Pearl 62

Pearl 62 Seyir Testi

Geniş güverte alanları ve çarpıcı iç mekânlarıyla dikkat çeken İngiliz tersanenin yeni flybridge modeli Pearl 62 ‘yi test ettik.

Bazı üreticiler teknelerine özel bir hava verme konusunda çok başarılıdır. Sunseeker, Riva ve Pershing bu konuda uzun bir geçmişe sahipler ve son dönemde Galeon da fuar koridorlarında izleyicileri kendine hayran bırakan modellerle boy gösteriyor. Serinin en küçüğü, yeni Pearl 62 de bu kulübe katılmayı hak eden bir tekne. Model yüksekliği, stili ve etkileyici boyutlarda parçaları ve güverte aksamıyla 61ft tam boyundan beklenenin çok üzerinde hacimli görüntüsüyle, pontonlarda varlığını hiç zorlanmadan fark ettiren bir tekne.

Flybridge’e çıktığınızda 70ft üzerinde bir teknede olduğunuzu düşünmeniz de bundan kaynaklanıyor. Hardtop standart değil fakat bugüne kadar siparişi verilen tüm tekneler bu opsiyonu seçmiş ve bunun nedenini görmek de hiç zor değil. Mekânla tam bir uyum içindeki hardtop uygun havalarda dümen, yemek bölümü ve geniş barı gökyüzüyle buluşturan açılır kumaş bir bölüme sahip. Bir numaralı gövde olan test teknemizde güvertenin kıç tarafında sabitlenmemiş tabureler kullanılan iki L formlu oturma grubu opsiyonuyla donatılmış, ancak farklı düzenlemeler de sunuluyor.

Yalnızca bir güneşlenme alanı veya iskele tarafta güneşlenme alanı ve sancakta L oturma grubunu seçebilirsiniz. Bu sonuncusu bizim favorimiz; uzanabileceğiniz alanlarla deniz manzarasına karşı bir akşamüstü içkisi yudumlayabileceğiniz bir köşenin en iyi karışımını sunuyor.

KAMARA

Teknenin boyutlarına alıştığınızda, gözleriniz diğer gizli detayları yakalamaya başlıyor. Kıç aynada bulunan, üzerine Pearl 62 işlenmiş aynalı panel, teknenin omuzlarında yer alan polisajlı üç yollu kurtağızları ve salonun kıç tarafındaki kuzineden size bakan mermer tezgâhlar… Tüm bunlar sizi “özel bir fırsat” hissi vermek üzere tasarlanmış bir iç mekâna doğru çekiyor. Kelly Hoppen’ın Pearl 75 için ilk mekânı tasarladığı 2013’ten beri tüm Pearl modelleri rakiplerinden çok farklı görünüyor. Bu hep ses getiren bir başarı olmadı, bazı örneklerde birtakım öğeler bir tekne için çok pratik değildi veya daha çok bir yüzer eve doğru kayıyordu, fakat 62’de durum kesinlikle böyle değil.

Bize göre, yeniliklerle kullanışlılık arasındaki hattın mükemmel çizildiği bu tasarım Hoppen’ın bugüne dek yarattığı en iyi iç mekân. Ahşaplar açık meşe seçimiyle aydınlatılmış, ancak göze hoş gelen bir kontrast yaratan ve alışılmış saten krom ve paslanmazdan belirgin bir fark yaratan mat siyah detaylar dikkat çekici. Genel resim modern, temiz ve eril ama eskinin keskin köşeleri daha yumuşak açılarla değiştirilmiş. Master ve VIP kamaralardaki ikili gardıroplardan Pearl armalı yemek takımları için teknede özel şekillendirilmiş çekmecelere kadar pek çok geniş saklama yeri sunuluyor. Tasarım denizde yaşam için dönüştürülmüş bir evden çok gerçek bir tekne için yaratıldığı hissini kolaylıkla veriyor.

Pearl 62 seyir testi yazısının devamını Ekim 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..