Botnia Targa 30.1

Botnia Targa 30.1

Botnia Targa 30.1

Sapasağlam, dalgaları yaran, cesur bir tekne arıyorsanız, Botnia Targa 30.1 tam size göre bir tekne.

30.1 yaklaşık dört yıldır piyasaya sunulan, her şeyiyle yeni olan ilk tekne ancak Targa Sevenler Topluluğu’nun bir parçası değilseniz bunu anlamakta güçlük yaşarsınız. Tüm Targa’ların aşağı yukarı birbiriyle aynı göründüğünü, kimilerinin diğerlerinden biraz uzun olduğunu hepimiz biliyoruz ama 30.1 yeni gövdesiyle gerçekten taze bir model ve tersane ilk kez bu boyutlarda bir teknede çift kamaralı bir yerleşim kullanmış.

Deneme seyrimiz için 30.1’e eşlik eden Targa 32’yle East Looe Kanalı ve Bournemouth Körfezi’ne doğru yola koyulduk. Adadan esen sert doğu rüzgârı beyaz köpüklü dalgalar koparıyordu. Dümendeki Wessex Marine elemanı Guy’a göz ucuyla baktığımda şartlarımızın “Tam Targa havası” olduğunu söyledi.

Haksız da değildi, Targa’lar tam da bu havalar için yapılıyor. Zira, dışarıda rüzgârı kullanarak aksi yöne giden bir iki yatın haricinde, bizimle aynı rotada çok az tekne var. Dümene geçip tereddütle süratimizi 18 knot’a çıkarıyoruz, ancak kısa bir süre sonra, garip bir rekabetçiliği olan Targa gövdesinin biraz sürati tercih ettiğini hatırlıyorum. Biz de 27 knot’a çıkıyor ve orada kalıyoruz. Çift Volvo Penta D4 300 makine rahatlıkla 2700 devire çıkıyor ve bunun iki katı büyüklüğünde teknelerin güç yakalayacağı bir süratle ilerliyoruz.

Botnia Targa 30.1 - İç görselMakine seçenekleri mükemmel, tek D6 330, 370 ve 400 de bunların arasında. Sonuncusunun şu ana kadar müşterilerin en rağbet ettiği seçenek olduğu görülmüş. Bunun nedenini anlamak güç değil; gene 35 knot sürat yaparken bir makinenin ağırlığından ve kuyruk tahrik ayağının sürtünmesinden kurtulurken, bakım masrafı da yarıya düşüyor. Çift makine seçeneğinde Volvo’nun D4 225’leri, 260’ları ya da test teknemize donatılan ve en güçlü makine seçeneği olan 300’leri donatılıyor. Eğer 30.1’inizin 40 knot sürat yapmasını istiyorsanız tercihiniz bunlar olmalı. Ancak burada süratten daha önemli olan konu 600hp seçeneğinin geniş bir sürat skalası sunması. 20 knot süratte 30.1’in sarfiyatı 2.2mpg, menzili hemen hemen 250 mil ama bu makinelerle rahatlıkla ulaştığı seyir sürati –evet, seyir sürati- 38 knot. Testimizi yaptığımız gün Christchurch Ledge’de hava sert olduğundan ve pruvamızda patlayan dalgalar her geçen dakika çoğaldığından bu sürati yakalayamıyoruz. Lester’ın serpintiden korunmak için kıçında durarak fotoğraf çektiği 32’ye göz atıyorum. Bunlar güzel bir tekne dendiğinde insanın aklına ilk gelecek tekneler değiller ama Targa’nın sert hava koşullarında seyiri heyecan yaratıcı.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Tam boy 10.08m (33ft 1in)
En 3.25m (10ft 7in)
Yakıt kapasitesi 600 litre (132 imp gal)
Su kapasitesi 120 litre (26 imp gal)
Su çekimi 1.1m (3ft 6in)
Tasarımcı Botnia

10 metre altı tekneler dosyasının devamı Mayıs 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.