Sea Ray 280 SLX

Sea Ray 280 SLX

Arayışınız ufak, süratli ve güvenli bir tekneyse Sea Ray 280 SLX, tam size göre olabilir.

Yazı: Kadir Pirasoğlu – Fotoğraflar: Osman Uğur ve Sea Ray arşivi

1959 yılında kurulan Amerikalı tersane Sea Ray, dünyanın en büyük tekne ve ekipman üreticilerinden; Meridian Yachts, Bayliner, Quicksilver, Mercury, Whale gibi birçok markayı çatısı altında bulunduran Brunswick Grubu bünyesinde faaliyetini sürdürüyor. Tersane sürat teknesi, cruiser, sports cruiser ve motoryat segmentlerinde 19ft’ten 65ft’e kadar yedi farklı seride tekne üretiyor.

SeaRay 280 SLX - Kullanışlı havuzluk
Havuzlukta karşılıklı oturma grubu ve portatif yemek masası, hemen ilerisinde sancağa çift kişilik kaptan koltuğu iskeleyeyse misafir koltuğu yer alıyor.

 

Sea Ray Türkiye distribütörü Deniz Yatçılık’ın davetiyle Tuzla açıklarında deneme seyrine çıktığımız 280 SLX, tersanenin 2016 yılında lüks sürat teknesi sınıfında üretimine başladığı, 8.69 metrelik modeli.

KULLANIŞLI HAVUZLUKLAR

Tuzla Viaport Marina’ya yanaşan tekneye sancak bordadan geçiyoruz. Kıçta teknenin tüm enini kullanan geniş yüzme platformu bulunuyor. Platformun alt kısmının sancak tarafında üç basamaklı gizli deniz merdiveni yer alıyor. Opsiyonel olarak yüzme platformunun altına hidrolik bir platform daha eklenebiliyor. Tekneye çıkışı kolaylaştıran basamak platform suya indirildiğinde tahrik ünitesi öne doğru hareket ederek güvenli bir pozisyon alıyor. Yüzme platformunun hemen önünde 1.75 metre eninde geniş güneşlenme yatağı bulunuyor. Parçalı yapıda tasarlanan yatak, istenildiğinde kademesi ayarlanarak sırt dayanaklı bir koltuğa dönüştürülebiliyor. Koltuğun her iki yanında ikili bardak yuvası ve iskelede bluetooth ile kontrol edilebilen müzik sistemi ve 12 voltluk şarj ünitesi yer alıyor. Yüzme platformundan havuzluğa geçiş sancaktaki basamakla sağlanıyor. Buradaki basamağın altında bir saklama bölümü ve sancak tarafta borda içine gizlenmiş duş var.

Havuzluğa karşılıklı oturma grubu ve portatif yemek masası, hemen ilerisinde sancağa çift kişilik kaptan koltuğu iskeleyeyse misafir koltuğu yerleştirilmiş. Sancakta bulunan oturma grubunun altında ikili soğutucu bölümü var. İsteğe bağlı olarak bu bölümlerden birine sabit paslanmaz çelik buzdolabı koyulabiliyor. Sancaktaki L şeklinde oturma grubunun altı depolama alanı olarak kullanılılıyor. Zemin yumuşak kauçuk halıyla kaplanmış. Havuzluğun zemininde board ve kayak gibi deniz oyuncaklarının rahatlıkla saklanabileceği, kapaklı geniş bir depolama alanı mevcut.

TEKNİK ÖZElLİKLER

Boy: 8.69m (28ft 6in)
En: 2.74m (9ft)
Deplasman: 3.183kg (7.018 lb)
Makine: 350hp MerCruiser 6.2L
(standart) , 380hp MerCruiser
8.2L (opsiyonel)
Test makinesi: 430hp MerCruiser 8.2L
Seyir sürati: 21 knot
Maksimum sürat: 42 knot
Yakıt kapasitesi: 340 litre (90 gal)
Su kapasitesi: 20 litre (76 gal)
Atık su kapasitesi: 37 litre (10 gal)
İletişim: denizyatcilik.com

Test yazısının devamı Mayıs 2017 sayımızda..

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve