Sea Ray L590

Sea Ray L590

Büyük, süratli ve sağlam bir sportcruiser arayanların mutlaka incelemesi gereken Sea Ray L590, sportif ruhu lüks detaylarla birlikte sunuyor.

Yazı: Kadir Pirasoğlu Fotoğraflar: Osman Uğur

Amerikalı tekne üreticisi Sea Ray’in 55ft üstü teknelerden oluşan L-Class serisinin yeni üyesi L590’ın dünya prömiyeri 2016 yılında Cannes Yachting Festival’da yapıldı. Fuar sırasında bir numaralı gövde Türkiye’den alıcı bulurken, bu tekne şubat ayında CNR Avrasya Boat Show’da Türk tekne severlerin beğenisine sunulduktan sonra sahibine teslim edildi. Türkiye distribütörlüğünü Deniz Yatçılık’ın yaptığı Sea Ray’in 17.93 boyundaki yeni modeli L590’la Tuzla açıklarında test seyrine çıktık.

YAŞAM ALANLARI

Sea Ray’in yenilikçi çizgilerle tasarlanan L-Class serisinin en yeni üyesi L590’a yüzme platformundan geçiyoruz. 550kg kaldırma kapasiteli yüzme platformu jetski veya servis botu yedeklemek için ideal büyüklükte. Opsiyonel olarak tik kaplama tercihiyle sunulan platformdan havuzluğa iskele taraftaki iki basamakla ulaşılıyor. Havuzluk geniş hareket alanına, L şeklinde oturma grubuna, üçgen şeklinde bir yemek masasına ve wet-bar’a sahip. İskele bordadaki wet-bar sayesinde mutfağa gitmeye gerek kalmadan havuzlukta servis yapılabiliyor.

Sea Ray L590 ‘ın Akdeniz güneşi için serin bir kaçış çözümü olan havuzluk tentesi mukavemetli iskeleti sayesinde yüksek hızlardan etkilenmeden kullanılabiliyor. Ön güverteye geçiş iskele ve sancaktaki yan yürüme yollarından yapılıyor. Yan yürüme yolları geniş; yüksek vardavelalar ve gövde tutamakları sayesinde güvenli geçiş sağlıyor. Ön güvertede üç kişilik tentesi olan bir güneşlenme alanı yer alıyor.

Sea Ray L590’un havuzluğundan salona, her iki tarafa çekilebilen sürgülü kapıdan giriliyor. Havuzlukla aynı kotta bulunan salonun iskele tarafında led televizyon, müzik sistemi, şarap soğutucu ve bolca çekmecenin yer aldığı TV ünitesi; sancak taraftaysa çok sayıda misafirin ağırlanabileceği geniş oturma grubu ve hareketli sehpalar bulunuyor. Sehpalar kaldırılıp, havuzluk kapıları toplandığında havuzlukla salon kalabalık misafir grupları için geniş bir sosyalleşme alanına dönüşüyor. Son yıllarda tasarımcıların gittikçe boyutları büyüyen ve içeriye ekstra gün ışığı girmesini sağlayan güverte ve gövde pencere tasarımları L590’da da karşımıza çıkıyor. Salon, geniş yan pencereler, yekpare ön cam ve sunroof’taki cam bölüm sayesinde son derece aydınlık ve ferah bir ortama sahip.

Salon, geniş yan pencereler, yekpare ön cam ve sunroof’taki cam bölüm sayesinde aydınlık ve ferah.
Salon, geniş yan pencereler, yekpare ön cam ve sunroof’taki cam bölüm sayesinde aydınlık ve ferah.

Mobilyalar son derece modern ve teknenin ahşap işçiliği de gözle görünmeyen yerlerde bile gayet iyi, kazayla çarpabileceğiniz sivri köşeler yok; hemen hepsinde köşeler yuvarlatılmış.

Salonla kot farkı bulunan ön tarafın sancağında tam donanımlı mutfak, iskeledeyse yemek bölümü ve ilerisinde kaptan köşkü var. Mutfak çok büyük olmamasına karşın rahat ve kullanışlı özellikler barındırıyor. Mutfakta uzun L tezgah, mikrodalga fırın, dört gözlü buzdolabı, bulaşık makinesi ve bolca dolapla çekmece bulunuyor. Yemek bölümünde dört kişinin rahatlıkla sığabileceği oturma grubu ve iki parçadan oluşan üçgen şeklinde dizayn edilmiş ahşap yemek masası yer alıyor.

Master kamarada yatak alan kazanmak için çapraz yerleştirilmiş.
Master kamarada yatak alan kazanmak için çapraz yerleştirilmiş.

Salon, geniş yan pencereler, yekpare ön cam ve sunroof’taki cam bölüm sayesinde aydınlık ve ferah.

Sea Ray L590 test yazısının devamını Ağustos 2017 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.