Boyada güç birliği

Boyada güç birliği

Ülkemizin köklü şirketlerinden Yaşar Grubu’nun uluslararası boya markası DYO, kurulduğu günden bu yana ilklere öncülük ediyor. DYO Transocean markasıyla denizcilik boyaları sektöründe güç kazanan DYO, uluslararası pazarda öne çıkmaya hazırlanıyor.

Röportaj: Kadir Pirasoğlu

oya sektörüne adımını 1927 yılında deniz boyaları ticaretiyle atan, 1954 yılında Türkiye’nin ilk boya üretim fabrikasını kuran, Yaşar Holding bünyesinde faaliyet gösteren DYO Boya, Hollandalı Transocean markasıyla yaptığı yeni işbirliğiyle ürün portföyünü genişletiyor. Kuruluşundan bu yana ilklere öncülük eden DYO Boya Fabrikalar’ın Genel Müdürü Mutlu Uysal, markanın yeni atılımı, öncelikleri ve deniz boyaları özelinde gelecek vizyonunu anlattı.

Hollandalı Transocean firmasıyla nasıl bir işbirliğiniz var ve öncelikleriniz neler olacak?
DYO Transocean markamızla temel hedefimiz, denizcilik sektöründe yer alan tüm paydaşlara, yerelde ürettiğimiz ürünleri, uluslararası standartlarda rekabetçi fiyatlarla sunabilmek. Aynı zamanda ürünlerimizde bulunan antikorozif özelliğiyle gemi ve çelik yapıları korozyandan korurken, antifouling özelliğiyle de gemilerin yakıt verimliliğini artırıyor ve maliyetlerini düşürüyoruz.

Transocean firmasının marin sektöründe nasıl bir yeri bulunuyor?
Transocean bugün dünyanın “Gülümseyen Yunus”u olarak bilinen, marin sektöründe piyasaya sunduğu kaliteli ürünleriyle uluslararası çapta tanınan çok değerli bir marka. 1959 yılında Hollanda merkezli olarak kurulmuş ve günümüzde dünya genelinde 40’a yakın ülkede sektörün önde gelen firmalarıyla işbirliğine gidiyor. Zaten Türkiye’de DYO ile işbirliğine gitmesindeki en önemli nedenlerden biri de, kendisi gibi köklü bir geçmişe sahip bir marka tercih etmesi.

Transocean bulunduğu ülkeler itibariyle dünyada hangi ürünleriyle öne çıkıyor?
Bilindiği üzere bir geminin gövdesine tutunan deniz kaynaklı kirleticiler gövdeyi daha pürüzlü hâle getirerek aşınmayı hızlandırır, hız kaybına neden olur ve yakıt tüketimini artırır. Bu da maliyetlerin artmasına neden olur. Transocean markalı ürünlerimizle bu sorun minimuma inerken, ürünler aynı zamanda değişken hız ve seyir aktivitesine sahip gemilerde yüksek performans sağlıyor. Ürün gamında yer alan biyosidal ürünlerimiz Armada, Masterline, Optima ve Cleanship, antifouling özelliğiyle kirlenme önleyici çözümleri piyasaya sunuyor. DYO Transocean, antikorozif özelliği sayesinde gemi ve çelik yapıları korozyandan korurken antifouling özelliğiyle de gemilerin yakıt verimliliğini artırıyor ve maliyetleri düşürüyor.

Türkiye’de nasıl bir satış pazarlama ağıyla kullanıcıya ulaşıyorsunuz?
DYO’nun köklü bayii ağını Transocean markamız için de geliştiriyoruz. Bayilerimize sunduğumuz ayrıcalıklar, hızlı teknik servis desteği ve yıllara dayanan köklü ilişkilerle bu sektörde sürdürülebilir işbirliklerine imza atıyoruz.

DYO Transocean’ın öncelikli pazarı ve hedefi neler olacak?
Öncelikli hedef pazarlarımız arasında ‘yeni gemi inşa ve bakım’ ve ‘tersaneler’ gibi sektördeki belli başlı aktörlerle içinde yer alabileceğimiz balıkçı tekneleri ve askeri gemi projeleri yer alıyor. Ancak yeni pazarlarda var olmanın ötesinde, içinde bulunduğumuz her pazarda hedeflediğimiz gibi, bu sektörde de lider konuma gelmek temel hedeflerimizden biri.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.