Büyük değişim kapıda

Büyük değişim kapıda

Yelken sınıflarında büyük değişim kapıda

2015’ten bu yana World Sailing (WS) adıyla bilinen, eski adıyla Uluslararası Yelken Federasyonu, bu yıl içerisinde yapacağı toplantılarda yelken sporunun geleceğini belirleyecek çok önemli kararlara imza atacak. Yani büyük değişim kapıda gözüküyor.

Yazı: Baran Atasoy

World Sailing Yönetim Kurulu, 2024 olimpiyatları için karar verme sürecine yardımcı olması için organizasyon, ekipman ve tüzük komitelerinden oluşan bir çalışma grubu oluşturdu. Bu çalışma grubunun önerileri doğrultusunda karar mercii olan WS Konseyi oylama yapacak ve nihai karar kasım ayında belli olacak.

Organizasyon komitesinin ocak ayında verdiği önerilerde 49er, 49erFX, Nacra17 ve Laser sınıflarının 2024 oyunları için aynen devam etmesi gerektiği fakat Finn, Windsurf RSX ve 470 sınıflarının “gözden geçirilmesi” gerektiği tavsiye edilmişti. Bu önerilerin konsey tarafından ciddiye alınıp alınmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz ancak yelken sporunun geleceğiyle ilgili ciddi endişelerin bulunduğu aşikâr.

2010 yılında yayınlanan benzer bir raporda yelken sporunun daha evrensel ve yaygın hale gelmesi için bir gereklilik olduğundan bahsedilmiş, özellikle gelişmekte olan ülkelerden olimpiyatlar ve olimpiyat seçmelerine katılımın çok düşük seviyede kaldığı belirtilmişti. Ayrıca erkekler ve kadınlar arasındaki eşitsizliğin giderilmesi gerektiği de bu raporda yer almaktaydı. Bu durum Rio 2016’da Nacra17 sınıfında uygulanan kadın-erkek karışık ekiplerle düzeltilmeye çalışıldı ancak bu defa iri kıyım hanımefendilerin çoğunlukla flokçu olarak seçildiği bir başka eşitsiz durumu ortaya çıkardı. Madalya yarışına katılan 10 ekipten sadece birinde kadın dümenci vardı.

Büyük değişim kapıda yazımızın devamını Mart 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.