Fairline Targa 63 GTO

Fairline Targa 63 GTO

Fairline Targa 63 GTO

Fairline Targa 63 GTO, yaklaşık bir yıl önce bu tekne kağıt üzerindeki çizgiden ibaretti. Cannes’daki dünya lansmanı öncesinde bir deneme seyri için güvertesine ayak basan ilk dergi biz oluyoruz.

2017 Cannes Yachting Festival öncesinde bir pazartesi günü Cannes’ın 5 mil batısındaki Port de la Napoule’deyiz. Sabah güneşi rüzgârın dalgalandırmadığı suya bir cıva parlaklığı veriyor ve gökteki bulut kümeleri tual üstüne fırçayla konulmuş gibi görünüyor.

Yakıt iskelesine yürüyor ve Fairline Targa 63 GTO’yla karşılaşıyoruz. Neredeyse tam bir yıl önce Fairline bu yılın fuarına yetişmek üzere Alberto Mancini ve Vripack ile birlikte çalışarak 65ft bir Targa üreteceğini duyurmuştu. O dönemde Targa 63, Mancini’nin kaleminden çıkmış basit bir karalamadan ibaretti. Şimdiyse yakıt pompalarının arasında durmuş metal, cam ve GRP’den oluşan gerçeğe bakıyoruz. 12 aylık hummalı çalışma Targa serisinin sancak gemisini ve yeni Fairline tarafından sıfırdan tasarlanan ilk tekneyi meydana getirmiş.

Genellikle ilk tasarımın verdiği sözler kağıt üzerinden üretime uzanan süreçte yok olur, ancak Targa’da durum böyle değil. Tekne orijinal taslağın ve 3D çizimlerin eğimli üst hatlarını taşıyor ve dev kemerli salon camlarının kesintisiz akışı sadece Fairline ikonu mızrakla bölünüyor.

Fairline Targa 63 GTO - Açık plan salonHavuzluk çıkıntısı gözlerin üstbinanın inişli eğimine çeken sert bir kesimle kısaltılmış. Güneşin cam ve paslanmaz detaylarda yansımalarıyla kanalda dönüşler yaparken tekne müthiş görünüyor. Tekneye daha yakından baktıkça daha fazla detay dikkat çekiyor.

Üstbina boyunca uzanan punteller rahatsız edici bir uyumsuzluğu önlemek için tekne çizgilerini izliyor ve gövde camındaki kırılmanın hemen altında aydınlatılmış bir Fairline amblemini de içeren paslanmaz bir şerit bulunuyor. Bu şerit çok küçük bir detay olsa da tekneye gece karanlığında hoş görünen bir imza kazandırıyor.

Böyle bir tekne için görünümün önemli olduğuna şüphe yok. Diğer yandan, mühendislik kusursuz olmadığı sürece görünümün pek bir anlamı kalmıyor. 63’te rafine ve huzur verici bir gezi makinesi yaratmak için gürültü, titreşim ve sertliği kontrol altına almak için özen gösterilmiş.

Fairline Targa 63 GTO ‘da opsiyonel konfor paketinin bir parçası olarak çift 1150hp Caterpillar C18 makine gövde üzerinden yayılan titreşimleri en aza indirmek için 37mm harekete izin veren esnek takozlar üzerine bağlanmış. Düz şaftlar da aynı nedenle esnek bağlantılar üzerinden geçirilmiş.

Fairline Targa 63 GTO test yazısının devamını Mart 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.