CNB 66

CNB 66

CNB 66 Seyir Testi

CNB 66 bir aile tarafından idare edilebilecek en büyük yelkenli tekne olabilir mi?

Tebrikler. Sonunda o büyük primi aldınız. Zekice bir evlilik yaptınız belki de bir kumarbaz veya dolandırıcısınız. Parayı nereden bulduğunuzun önemi yok; önemli olan artık bir rüyayı yaşama zamanının geldiğine karar vermiş olmanız.

Yelkenci ruhu kadar görünüşüyle de cezbeden son model bir tek gövdeli istiyorsunuz. Arkadaşlarınızla okyanus geçerken güven veren, aynı zamanda ailenizle kıyı seyirleri yaparken üst sınıf bir tatil sunabilen bir tekne arzuluyorsunuz.

İlk bakışta CNB 66 bu kriterleri karşılayabilecek ideal bir seçim gibi görünüyor. Yine de doğru soruları sormadan sağlıklı cevapları bulmamız mümkün değil. CNB 66 güzel bir yüzden mi ibaret, yoksa gerçekten işini yapabilen bir tekne mi? Ve CNB’nin belirttiği gibi bu tekne, ücretli mürettebata gerek kalmadan tekne sahibi ve ailesi tarafından abranabiliyor mu? Bu sorulara cevap bulmak için Güney Fransa sularında denize çıktık.

CNB 66'da havuzluk alanı konfor için geniş tutulmuş.
CNB 66’da havuzluk alanı konfor için geniş tutulmuş.

Güçlü tasarım

Her geçen yıl daha da çok seri tekne üreticisi 60’ların ortasında boylarda teknelerin yapımına yöneliyor. CNB’yi bu boyda üretim yapan firmalardan ayıran temel fark süperyat üretiminden bu segmente inmiş olması. Marka Beneteau Group’un satın alma gücünü ve endüstriyel deneyimini kullanarak fiyat etiketlerini mütevazi seviyede tutmayı başarıyor ve kendi ArGe, mühendislik ve büyük tekne uzmanlığını biraraya getirerek stil ve malzeme yönünden ortalama seri teknelerin üzerinde bir kalitede zarif tekneler üretiyor. Süperyat görünümünde, ancak benzer boylarda yarı özel üretim teknelere göre çok daha uygun fiyatlı bir tekne düşünün…

CNB 66 test teknemizin başlangıç fiyatı bir Oyster veya Contest’e göre yaklaşık yüzde 40 daha az, ancak tüm ilave opsiyonlar seçildiğinde, ki test teknesinde durum böyleydi, aradaki fark önemli ölçüde azalıyor. 66, CNB’nin 30’uncu kuruluş yılında piyasaya giriyor ve Bordeaux 60 (dokuz yılda 46 satış) ve CNB 76’nın (dört yılda 21 satış) başarısının getirdiği ivmeyi devam ettirmesi umuluyor. Model, Philippe Briand tasarımı 76’nın sportif gövde ve üstbina tasarımına benzer bir görünümü paylaşıyor; ancak cıvadrası, yeni bir opsiyon olarak dikkat çekiyor.

CNB 66 test yazısının devamını Mart 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.