Teknede yaşam

Teknede yaşam

Sudaki evimiz ve karadaki hayatımız arasında, hayat rutinlerimiz melez bir hal aldı. Basit ihtiyaçlar ve konforla beraber Milo’nun ihtiyaçları, tüm günümüzü belirleyen şartları oluşturuyor. Günlük düzenimiz ise onu bozan sürprizlerle daha belirgin bir çerçeveye kavuşuyor algımızda. İşte günlük rutinimiz, hayatımızdaki sürprizler ve ufukta beliren yeni düzenin ipucu…

Yazı: Maral Ceranoğlu Fotoğraflar: Uğur Yavaş – Maral Ceranoğlu

Cahil Cesareti - Blue Belle
Cahiller, onlarla özdeşleşen 10 metrelik tekneleri Blue Belle’i satılığa çıkardılar.

Su üzerinde hayatın vazgeçilmez belirleyenleri, hava şartları, su ve elektrik miktarları. Her gün havanın nasıl olduğu, demir yerini paylaştığımız Gezi teknesiyle ortak konumuz. Seyir için hava beklemiyor olsak da, kuzeybatıya açık limanımızda, ne yönden rüzgâra maruz kalacağımız, havanın sıcaklığı, tüm günün rengini, akışını, ruh halini, ritmini belirleyen en önemli etken. Güney yarım kürede olduğumuzdan, güneyli rüzgârların hâkim olduğu günler soğuk, kuzeyli rüzgârların hâkim olduğu günler ise sıcak geçiyor. Güneşin altında kaldığınızda kavrulacağınız, gölgede mutlaka üzerinize bir şey giymeniz gereken güneyli rüzgârlarda hazırlıklı bir şekilde karaya çıkmanız önemli. İnsan gerçekten birkaç kez üşüyünce, bu hava detayını atlamamayı öğreniyor.

Sabahları, öğlene kadar, gözümüz nehirde, karaya çıkmak için dalgaların ve rüzgârın küçülmesini bekliyoruz. Geçen gün hava düşmediği için, saati erken sanıp az daha doktor randevumu kaçırıyordum.

Havanın esmediği günler kendimizi karaya bir ağaç gölgesine atmak en konforlu çözümlerden. Malum hayatımızda artık bir Milo olduğu için günün akışını, onun dışarı çıkartılması, yemek gibi günün ihtiyaçlarını dikkate alarak organize etmek önemli bir hal aldı.

Kuzeybatıdan gelen rüzgâr varsa, çok dalga olduğundan, hem teknede pek iş yapılmıyor hem de kara çıkışları iptal ediliyor. Bir ya da iki gün önceden alışveriş işini hallediyoruz ki çıkmak zorunda kalmayalım.

Yağmur yağma ihtimali olan günler ise ıslanmasını istemediğimiz bebek arabasının poşetini unutmamak gerekiyor. Tekneden çıkarken onca sıcağa rağmen tüm pencereler sıkı sıkıya kapalı olmalı. En sevmediğimiz şey, karadayken sürekli havaya bakıp, “şimdi mi, birazdan mı camları kapatmaya gidelim” mevzusu, insanın anı yaşamasını engelleyen bir durum oluyor açıkçası. Havanın nemine, rüzgârına ve sıcaklığına bağlı olarak sivrisinek için telleri de kapatmak önemli.

BLUE BELLE SATILIK
Cahiller, onlarla özdeşleşen 10 metrelik tekneleri Blue Belle’i satılığa çıkardılar. Tekneyle ilgili detaylı bilgileri maralceranoglu@gmail.com adresine mail atarak alabilirsiniz.