Hanse 548

Hanse 548

Milli yelkenci Burak Cora ile Hanse 588 testi

Boyuna rağmen az mürettebatla bile kolay seyir imkânı sağlayan Hanse’nin yeni modeli 548, sahibine seyir keyfiyle birlikte teknede hayatı kolaylaştıracak bol seçenek sunuyor.

Yazı: Burak Cora

Yazdan kalma bir kış gününde Hanse’nin yeni gözbebeği Hanse 548’in testi için Pendik Marina’dayız. Hava müthiş, kasım ayında açık gökyüzü, güneş ve 20 derece sıcaklık inanılır gibi değil. Tabii ki tek eksiğimiz ne yazık ki rüzgâr.

Trio Deniz ekibi bizi ofisinde bir süre misafir ettikten sonra teknenin bağlı olduğu pontona doğru yola koyuluyoruz. Genelde 40 feet’ten büyük teknelere karşı önyargılıyımdır. Çünkü yanaşması ayrı, ayrılması ayrı, yelken basması ayrı derttir. Hep yanınızda biri olması gerekir. Fakat yazının sonunda anlayacağınız gibi, Hanse benim gibileri bozguna uğratmak için 548’i üretmiş.

Teknenin yanına geldiğinizde sudan oldukça yüksek olduğunu görüyorsunuz. Bunun da tekneye biniş-iniş sırasında sorun olacağını düşünebilirsiniz fakat tekneye geçiş için iki yol bulunuyor. Teknenin kıçında yer alan pasarella güverteye geçişi oldukça kolaylaştırıyor. Aynı zamanda bu pasarella siz seyir yaparken otomatik olarak teknenin içerisine giriyor. Böylelikle seyir esnasında arkada bir şey sallanmıyor ve uzun bir ahşap parçasını nereye koyacağınızı düşünmek zorunda kalmıyorsunuz. Tekneye binmenin bir diğer yolu da benim eşim gibi pasarellalardan çekinenleri de rahatlatacak bir çözüm olarak sunulmuş: Bu çözümde teknenin kıçı bir platform oluşturacak şekilde açılıyor ve su hizasının bir karış kadar yukarısında kalıyor. Bu şekilde iskeleden sadece bir adım atarak tekneye geçebiliyorsunuz. Açılan bölümün sunduğu bir avantaj da tam dümen dolaplarının altında botunuzu, can salınızı ya da fazlalık malzemenizi koyabileceğiniz bir alan sunuyor olması. Ayrıca bu platform üzerinde denizden çıkarken kolaylık yaratan genel dikine yüzme merdiveni yerine eğimli bir merdiven yer alıyor.

Hanse 548'in salonu bolca kullanılan gövde camı ve heç ile aydınlık ve ferah.
Hanse 548’in salonu bolca kullanılan gövde camı ve heç ile aydınlık ve ferah.

Burada güzel olan, dümen sistemine direkt ulaşabilmeniz. Bakım yapacağınız zaman veya bir problem olduğunda kolaylıkla kendiniz buraya ulaşıp problemi çözebilirsiniz. Normalde dümen sistemine ulaşabilmek için yatakların arasından, makinenin sağından-solundan daracık yerlere girerek uğraşırız. Emin olun hiç hoş değildir. Hanse, dümen sistemlerinde son derece güvenilir olan Jefa markasını kullanıyor. Teknenin kıç tarafında iki adet teleskopik matafora bulunuyor. Bunlar botunuzu kıç altına almanıza yardımcı oluyorlar ve aynı zamanda teleskopik oldukları için normal seyir sırasında kıçtaki oturakların altına saklanıyorlar.

Hnse 548 test yazımızın devamını Nisan 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.