Buenos Aires’te hayat

Buenos Aires’te hayat

Buenos-Aires-te-hayat

Geçen ay Buenos Aires Tigre’ye gelmiştik. Niyetimiz iki ay içinde teknemizin bakımını yapmaktı. Ancak evdeki hesap yine çarşıya uymadı.

Buenos Aires Tigre’de niyetimiz teknenin rutin bakımını yapmak, bunun için iki ay gibi bir süre belirledik. İlk ayı geride bırakmamıza rağmen işler planladığımız gibi gitmiyor.

İş listemizde ilk olarak güverte, borda ve lumbozlardaki paslara müdahale etmek, temizlemek ve boyamak var. Genelde farklı metallerin birleşim yerleri problemli alanlar. Krom (paslanmaz çelik) ya da lumbozlardaki gibi bronzun sacla buluştuğu yerler aynı zamanda elektrolizin de olduğu bölgeler. Biz de yaklaşık dört yıldır iş yapmadığımızdan, özellikle lumbozların altında bize kaynak işi çıkaracak kadar bir korozyon olmasın diye dua ettik.

İşe ilk olarak baştaki, bastonu sökerek başladık. Bastonu sökünce baş ıstıralyayı da sökmemiz gerektiğinden tüm arma gevşek ve baş ıstıralya teknenin yanına tutturulmuş bir şekilde kaldı. Bastonun devamında ırgat da söküldü. Zincirin içeri girdiği boru olduğu gibi çürümüş, tabi zincirimizin baş kısmı krom, ırgatta da o kadar korozyon var ki, bir gün hiç çalışmaması gayet normal olur.

Buenos-Aires-te-tekne-bakimiAğır grip…
Maalesef istediğimiz hızda çalışamadık. Zaten bu teknecilik hayatımız başladığından beri, kafamıza göre yaptığımız hiçbir programa uyamıyoruz.
Malum şehirde sadece insana bağlı şartlara göre plan yapılıyor. Hastalık, hava durumu gibi şeyler önemli değil. Ne olursa olsun “Show must go on” mantığında toplum. Fakat daha özgür olarak tanımlanan doğaya bağlı hayatta, vakit-nakit ilişkisine pek bağlı kalınamıyor. Geçen bir ayda sadece teknenin başındaki bu bastonlu iş yapıldı, üstelik hâlâ bitmedi.

Oysa ki işe başlandığı gün, iki gün sonra her şey yeniden takılacak gibi gelmişti bize. Ama öyle olmadı. Nedeni ise nem ve hastalık…
Öncelikle nemin öğlen saat neredeyse 11’e kadar kalkmaması ve akşam üstü beş gibi çökmesi iş süresini oldukça kısalttı. Ürün çeşitliliğinin azlığı nedeniyle, kullandığımız üründen de memnun kalmayınca, iş biraz daha uzadı. Arada yağmurlu günler ve ailecek geçirdiğimiz ağır grip de üstüne eklenince evdeki hesabımız pek tutmadı.

Buenos Aires’te hayat yazısının devamını Eylül 2017 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.