Fairline Squadron 53

Fairline Squadron 53

Fairline Squadron 53

Yumuşak kavisleri, titizlikle verniklenmiş ahşapları ve bolca özel sipariş opsiyonuyla Fairline Squadron 53 ‘den kalite akıyor. Seyir deneyimi de en az o kadar özel.

Squadron 53’ün salonuna adım attığınızda sizi çarpan ilk detay teknenin kokusu olacaktır. Teknenin içerisi kalite kokuyor; deri ve ahşabın kokusu bir Bentley galerisinde olduğunuz hissini uyandırıyor. Bununla birlikte, modelin işçiliğinin de Fairline’a yakışır bir şekilde yapıldığını görüyoruz.

Fairline’ın önceki yönetiminin son dönemlerinde sanki biraz kolaya kaçılıyordu. Ancak 53’te durum farklı: Titizlikle verniklenmiş ahşaplar, çeşitli ve zengin dokular tekneyi son derece özel kılıyor.

Aşağıdaki dümenin gerisinde yer alan büfe bu yeni yaklaşımı iyi özetliyor. Göz alıcı cilası tasarımıyla destekleniyor. Modern bir görüntü yakalamak amacıyla sert açılara yer vermenin cazibesi bir yana bırakılarak yuvarlak hatlar ve yalpalıklar tercih edilmiş. Ön panelde deri kaplama ve krom detaylar kullanılmış; bu detaylar dümen bölümündeki yumuşak plastikler, elmas şeklindeki kapitone derilerle biraraya gelince ortaya şık bir görüntü çıkıyor.

Fairline Squadron 53 - Salon
Fairline Squadron 53 – Salon

Aynı şey kamaralar için de geçerli; master kamaranın dekorasyonu incelikle yapılmış, deriden örme yatak başlığı, ağır mermer yüzeyler, duş teknesindeki desenli ve dokulu mermer parça gibi normalde dikkat çekmeyen bölümlerdeki detaylar göz alıcı.

Bu kamaranın yerleşimi (hatta alt katın tamamı) Targa 53 Sportcruiser ile aynı olsa da önemli bir gelişme söz konusu: O da tavan yüksekliği. Squadron’da yatağın ayak ucundaki tavan yüksekliği 1,92m, her iki yanında ise 1,86m. Bu konuda Targa’dan çok daha iyi olsa da, Sunseeker Manhattan 52 ya da Absolute 52 Fly gibi kendinden çok daha büyük gözüken tekneler kadar iyi değil. Diğer yandan, bu teknelerin hiçbiri Squadron kadar güzel görünmüyor. Squadron 53 çok yüksek bir tekne olmadığı için dış hatları diğerlerinden çok daha göz alıcı, Alberto Mancini de yükseklik algısını düşürmek için akıllı çözümler üretmiş. Ön cam ve koyu renk flybridge kalıbının birbiriyle bütünleşme şekli harika; iki koyu renk şeridin geriye doğru kavis yaparak ön cam bölümünü arkadaki radar bölümüne bağlaması da kayda değer.

Fairline Squadron 53 test yazısının devamını Eylül 2017 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.