Cranchi E26 Classic

Cranchi E26 Classic

Cranchi özüne dönerek ufak, süratli ve seksi bir spor tekne inşa etti. Cranchi E26 Classic; bakalım dışarıdan dikkatleri üzerine topladığı kadar çekici mi?

Test seyri için Venedik’e yaklaşırken arabamızın silecekleri, cama vuran yağmuru silmek için çabalarken itiraf etmeliyiz ki tamamen açık, süratli, 26ft bir tekneyle denize açılmak fikri hiç de cazip olmayan bir hâl almıştı. Cranchi’nin Marin Test Merkezi müstesna bir yer olsa da göğü perdeleyen kara bulutları dağıtacak kudretlerinin olmadığını biliyorduk. Ne var ki küçük bir mucize gerçekleşti ve Cranchi E26 Classic ’i görmek için merkeze vardığımızda karanlık gökyüzünde zayıf bir gün ışığı belirdi.

RETRO TASARIM UNSURU

Ünlü tasarımcı Christian Grande bu ufak Cranchi’de ustalığını konuşturarak; 26ft’lik bir pakete güzel, modern, retro ve güçlü bir tasarım sığdırmayı başarmış. Classic modelde her şey çok düzgün, tekne yakından muhteşem. Ufak bir tekneyi ufak parçalarla inşa etme tuzağına düşmeyen Cranchi alkışı hak ediyor. Koçboynuzları bu boyutlardaki bir tekne için kocaman ve kullanılmadıkları zaman güverteye gömülebilecek şekilde tasarlanmışlar. Tekneyi çevreleyen krom kuşak yüzme platformunun kenarlarına kadar uzanıyor ve güvertenin tikleri de gayet kalın. Bu klas bir tekne ve dümen koltuğuna geçtiğinizde işler daha da güzelleşiyor. Sürüş pozisyonu bir spor teknede olması gerektiği gibi alçak ve film kaplı çepeçevre ön camın altına derin bir pozisyona yerleştirilmiş. Ön panel sade bir şekilde dizayn edilmiş ancak Volvo Penta’nın kırmızı zemin üzerine beyaz analog ve Garmin göstergelerinin yerleşimi gayet iyi ve uyum içinde. Gaz kollarının, pruva manevra pervanesinin ve durdurucu düzeneğin de dahil olduğu sürüş kumandaları bir araya, dümencinin sağ elinin yanındaki sağlam kaidelere toplanmış. Dümenin çapı iyi, kavraması güzel ve tek simit kolu da hoş. Dümen tüm spor teknelerde olması gerektiği gibi, koltuğa oturur oturmaz tekneyi kullanmak istemenizi sağlayacak pozisyona yerleştirilmiş.

Denize giriş ve çıkışlar kıçta yer alan tik kaplı yüzme platformundan yapılıyor. Ayrıca kıçta iki kişinin rahatça yatabileceği geniş bir güneşlenme minderi var, arzu edilirse baş güverte için de minder opsiyonu sunuluyor.

Havuzlukta L şeklinde bir oturma grubu bulunuyor ve bordo renkli döşemelikler tekneyle uyum içerisinde. İstenirse güneşli havalar için havuzluk üstüne bimini tekne opsiyonu bulunuyor. Dümenci ve misafir koltuğu hareket özelliği sayesinde geriye doğru rahatlıkla dönebiliyor. İskele taraftaki yan çerçeveden açılan ufak masa akıllıca düşünülmüş bir detay. Baş tarafa dümen mahallinin yanından iki basamakla ön panel camındaki geçişten ulaşılıyor.

Aşağıda günlük konaklamalar için bir kamara var. Kamaranın girişinde iskele tarafta bir buzdolabı, baş tarafta V şeklinde bir oturma grubu yer alıyor. Burası istenirse ekstra minderlerle yatağa dönüştürülebiliyor. Kamara için portatif tuvalet opsiyonel olarak sunuluyor. Kamarada yükseklikler gövde yapısı nedeniyle biraz alçak olsa da içerisi gövde pencereleri ve tavan heçi sayesinde aydınlık ve ferah.

Cranchi E26 Classic yazımızın devamını Temmuz 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..