Aslolan denizde olmaktır

Aslolan denizde olmaktır

İlham almalı - 2020 Temmuz ayı edito

Şu anda nerede olmak istersiniz? Yelken eğitmeni Nihan Özyıldırım’ın keyifli yazıları yaklaşık bir yıldır dergimizde. Bence yelkene ve yelken eğitimine bakıştaki kadın farkındalığı bu yazılarda kendini belli ediyor. Her ay yazdıklarının içinden bana kalan bir cümle mutlaka oluyor. Bu ara sık sık kendime sorduğum soruyu o da yazısında sorunca bir kez daha düşündüm, şu anda nerede olmak isterim?

Nihan “uzun bir seyirde” diye cevaplamış bu soruyu, Yunanistan’dan Portekiz’e dümen tutan arkadaşıyla yaptığı sohbetlerin de etkisiyle… “Önemli olanın denizde olduğunu anladım” diyor. (Sayfa 80)

Ben de bu pandemi döneminde yaptığım canlı yayınlardan en çok Barış Ersemiz’e eşlik ettiğimiz online seyirlerimizi ve Yasemin Akyıl ile oyuncu Gülçin Santırcıoğlu’nun yelken eğitimleri esnasında yaptığımız tekne yayınlarını sevdim. Çok uzun zamandır denizde olan Barış, teknesi Pafuli ile 70 gün zorunlu (pandemi) bekleyişin ardından Portekiz’den demir alıp Türkiye’ye doğru yola çıktı. Bu esnada da bağlantısının iyi olduğu akşamlarda onunla canlı yayın yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz.

Kâh güneşi batırdık, kâh demir attık Akdeniz’de. Ve ne olursa olsun tüm zorlukların unutulup denizde olmanın verdiği mutluluğu onunla birlikte biz de yaşadık.
Yasemin Akyıl ise Göcek’te eğitimdeydi. Hem onunla hem de tam bir deniz tutkunu olan öğrencisi Gülçin Santırcıoğlu ile yaptığımız sohbetlerde, karantina döneminde uzak kaldığımız denize olan hasretimizi bir kez daha fark ettim.

Ve evet Nihan gibi aslında bu sorunun cevabı bende de “uzun bir seyirde”.
Yolculuğun bir yere varması güzeldir elbet ama aslolan yolculuğun kendisidir nihayetinde” der ya Ursula K. Le Guin, aynen öyledir.
Yarışlar başlamamış, Yunan Adaları’na seyahat edemiyormuşuz dert etmeyin “aslolan denizde olmaktır…”

İyi okumalar, iyi seyirler!