Dizellerin düellosu

Dizellerin düellosu

Teknelerde dizel testi

Yeni 300hp Cox CXO dizel dıştan takma makine ve en yakın rakibi Oxe Diesel 200hp’nin ilk deniz testini yapıyoruz.

Bgünü yıllardır bekliyorduk. Cox’un 300hp bir dizel dıştan takma makine üretme planlarını duyduğumuz andan itibaren testini yapacağımız günü iple çekiyorduk. Testte dümene geçme hayallerimiz, deneme seyrinin baş test mühendisinin yanında bir göl seyrine dönüşmesiyle suya düşse de, Cox’un bugüne kadar üretilmiş en güçlü dizel dıştan takma olmasının yanı sıra benzinli rakipleriyle karşılaştırılabilecek kadar sorunsuz, sessiz ve kompakt çalıştığı iddialarının doğruluğunu kontrol edebiliriz hâlâ.

Makine bu vaatleri yüzde 30 daha az yakıt tüketirken, daha uzun ömürlü olup daha az bakım gerektirerek gerçekleştirebilirse Volvo’nun IPS’inden bu yana yaşanan en önemli tahrik sistemi yeniliği olduğu ilan edilebilir. Ayrıca, Cox’un gücüne en yakın dizel dıştan takma makine olan 200hp’lik Oxe Diesel modeli için de aynı güne bir deneme seyri ayarlamayı başarıyor ve karşılaştırmalarını yapmak için sabırsızlanıyoruz.

BOĞA GİBİ GÜÇLÜ

İlk sırada Oxe var ancak su üzerine çıkmadan önce, Birleşik Krallık distribütörü Proteum’dan David Madsen Oxe Diesel’in piyasadaki diğer dıştan takmalardan farkını göstermek istiyor. Aslında Madsen modeli dıştan takma paketinde sunulan bir dizel içten takma makine olarak tanımlamayı tercih ediyor.

Bunun nedeni bloğun dıştan takmaların dikey formu yerine tüm içten takma makineler gibi yatay konumda olması. Modelin dizel içten takma makinelerle diğer bir ortak özelliği de ayrı bir kondenserle kurgulanan kapalı çevrim tatlı su soğutma sistemiyle korozyona neden olan tuzlu suyu makinenin iç kısmından uzak tutması. Bu aynı zamanda kuyruğun alt kısmı yerine makinenin ön tarafında ve oldukça yüksekte ayrı bir deniz suyu pompası ve su filtresi kullanılması anlamına geliyor. Böylece tıkanmaların temizliği ve impeller değişimi tekneyi karaya çekmeden yapılabiliyor. Bu özellikler kulağa değişken avans ayarı ve yüksek kapasiteli V8 kadar hoş gelmeyebilir ancak her gün makinelerine güvenmek zorunda olanlar için bunlar önemli fark yaratabiliyor.

Aslında, Oxe ekibinin genel yaklaşımı benzin cephesini kendi sahalarında yenmeye çalışmak yerine işe yarayan bir performans çıkarabilen sağlam, dayanıklı ve güvenilir bir makine yaratmak olmuş. Bu amaçla temelde Opel Insignia’da kullanılan iki litre dört silindirli turbo dizel otomobil motoru kullanılmış. Motor hafif, kompakt, iki litrelik bir blok için şaşırtıcı güçte ve kendini kanıtlamış bir ürün.

Dizellerin gücü test yazımızın devamını Haziran 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.