Dünyanın takip ettiği yarışlardan kısa kısa

Dünyanın takip ettiği yarışlardan kısa kısa

Kuzey yarımkürenin önemli yarışlarından Rolex Fastnet geçtiğimiz ay tamamlandı. Britanya’nın yelken festivali Cowes Haftası dahilinde gerçekleştirilen yarış İrlanda’nın güneyindeki Fastnet Kayası’nı döndükten sonra yeni rotası olan Fransa’nın Cherbourg limanında son buldu. Katılan 350 tekne arasında genel klasman birincisi Sunrise adındaki JPK 11.80 oldu. Tekne sahibi Tom Kneen sadece yedi yıl önce başladığı amatör açıkdeniz yarışçılığında birçok profesyonel yelkencinin dahi elde edemediği bir başarıya ulaştı.

Fastnet - Pata Negra
Türkiye’de Can Ergün’ün başında olduğu CSC Composites tarafından üretilen 46 ft’lik Pata Negra ise genel klasman üçüncülüğü kazandı.

 

695 deniz mili mesafeli yarışın başında saatte 25-30 mil esen rüzgâr birçok yarışçıya zor anlar yaşattı. Dmitry Rybolovlev‘in sahibi olduğu Clubswan 125 ft‘lik dev yelkenlisi Skorpios ilk yarışına çıktı. Charles Caudrelier ve Franck Cammas’ın içinde bulunduğu maxi-trimaran Gitana 17 ilk finiş yapan tekne olurken, Imoca60 sınıfında Charlie Dalin, Apivia ile ilk sırayı aldı. Bu arada Türkiye’de Can Ergün‘ün başında olduğu CSC Composites tarafından üretilen 46 ft’lik Pata Negra ise genel klasman üçüncülüğü kazandı. Bu, Türkiye’de üretilen bir yelkenlinin uluslararası alanda kazandığı en büyük başarı oldu.

Diğer taraftan RC44 Tour şampiyonasının üçüncü ayağı olan Cowes regattası, 12 yarış sonunda Fransız Aleph takımının birinciliğiyle sonuçlandı. Kupada Ceeref powered by Hrastnik ve Team Aqua podyuma çıkan diğer ekipler oldular. (Haber-Baran Atasoy)

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.