Pamir’e eşlik edecek yelkenci belli oldu

Pamir’e eşlik edecek yelkenci belli oldu

Tolga Pamir’e, “Duo Challenge4seas” projesinde eşlik edecek kadın yelkenci belli oldu. Toplamda 15 kadın adayın başvurduğu projede, ön hazırlık döneminin ardından seçilen Sevda Ersezer, Pamir’le birlikte dört denize meydan okuyacak.

Tolga E. Pamir, 2021’de tek başına, sadece yelken ve rüzgar gücünü kullanarak Hopa ila İskenderun Limanı arasındaki bin 500 deniz milini 16 gün 16 saat 27 dakika 31 saniyede karaya hiç ayak basmadan, dışarıdan hiçbir yardım almadan tamamlayan ilk sporcu olmuştu. Bu sene açıkdeniz yelken sporunda kadın-erkek eşitliğine dikkat çekmek isteyen Pamir’e “Duo Challenge4seas” projesinde Sevda Ersezer eşlik edecek. Rekor denemesinin Haziran ayında başlaması planlanıyor. Projedeki hedef ise denizde kadınlara yönelik ön yargıları kırmak.

Açıkdeniz yelkenciliğinin getirdiği zorlu ve çetin doğa koşulları karşısında kadınların daha dayanıklı olabileceğine inanan Tolga E. Pamir, Dünya Yelken Federasyonu’nun cinsiyet eşitliğini önemli bir kriter olarak stratejisine aldığını ve bu seneki rekor denemesiyle ülkemizden de bu mesaja önemli bir katkı sağlanacağını belirtti.

Önce eğitim seyri yapıldı

Tolga Pamir, “Challange4Seas Duo” Türkiye Turu rekor denemesinde onunla beraber yelken açacak kadın yelkenciye karar vermeden önce, son ikiye kalan iki adayla eğitim seyri yaptı. Tolga Pamir, Sevda Ersezer ve Gamze Çelikyılmaz, 11 Nisan tarihinde İtalya’nın Cenova Limanı’na gittiler. Yönetmen Abdülmelik Öcal da belgesel filmi için teknede ekibe eşlik etti. Karayipler’den gelen tekneyi teslim alan ekip, güverte donanımı sökülen tekneyi baştan yerleştirmek gibi bir görevle karşılaştı. 14 Nisan’da yola çıkan yelkenciler farklı hava ve deniz koşullarıyla karşılaştılar ve sonund Türkiye’ye ulaştılar.

Sevda Ersezer ve Tolga Pamir

Yolculuk sırasında konuştuğumuz Pamir, bu transferde amacın adaylarla birlikte zaman geçirmek olduğunu söylemiş,“Türkiye Turu Rekoru’nu birlikte gerçekleştireceğim kadın sporcuyu tanımak için önemli bir süreçti. Teknede hayat, deniz ve hava koşullarına uyum, uyku düzeni, fiziksel ve mental dayanıklılık, teorik ve pratik yelken seyri bilgisi, teknenin teknik çalışma prensiplerinin aktarımı, karşılaşabileceğimiz durumların bir ön senaryolaştırılması için çok değerli bir süreç olduğunu düşünüyorum. Döndüğümüzde Sevda’nın ve Gamze’nin Türkiye Turu Rekoru için hazır olacaklarına eminim.” demişti.

Eğitim seyrinin ardından Pamir, adayın Sevda Ersezer olduğunu duyurdu. “Bireysel olarak hedefim, açık deniz tecrübesi kazanmak. Bu proje sayesinde ardışık olarak dört denizimizde ara vermeden yelken yapma fırsatı bulacağım. Bir yelkenci için önemli bir deneyim” diyen Sevda Ersezer, projenin kadın-erkek eşitliğine de dikkat çekti. Ersezer, “Kadınların her alanda kendilerini gösterebileceğini, yer alma iddiası gösterdikleri her platformda başarılı olabileceklerini ispatlamak adına bu projenin yol gösterici olacağına inanıyorum. Eğitimli, özgüvenli, girişimci kadınların sayısı artıp, kadınlar her alanda kendilerine daha çok yer açtıkça yaşaması çok daha güzel bir dünya yaratabiliriz. Farklı alanlarda kadınların sesini duyurabilecekleri farklı projeler ile bu yaklaşımın daha fazla karşılık bulmasını diliyorum” dedi.

Sevda Ersezer kimdir?

İTÜ Matematik Mühendisliği Lisansı ve GTYE Matematik Yüksek Lisansı eğitimi alan Sevda Ersezer, 19 yıl yazılım uzmanı, proje yöneticisi ve IT yazılım departman yöneticisi olarak yurt içi ve yurt dışında görevlerde bulundu. 1982’li yıllarda su kayağı ve kürek takımlarının antrenmanlarını izleyerek büyüdü ve 2014’te ilk rüzgar sörfüyle tanıştı. 2017’de International Bareboat Skipper Sail” eğitimi aldıktan sonra yelken yapmaya başladı. Bir yarış teknesi satın aldıktan sonra Marmaris’e yerleşti ve Türkiye’de çeşitli yelken yarışlarına katıldı. Lisanslı yelken yarışçısı olan Ersezer’in, yat kaptanlığı sertifikası da bulunuyor.