DutchCat’in verimlilik mucizesi

DutchCat’in verimlilik mucizesi

Veremlilik mucizesi Dutchcat

DutchCat, elektrikli veya hibrit motor-katamaran yakıt verimliliğini yeni bir boyuta taşıyor.

Köklü tekne üreticilerinin geneli devrimden çok evrimi hedefler. Mevcut modellerin işçilik ve yerleşim planları 10 sene önce oldukları yere göre çok ileride olabilir,ancak konsept anlamında çok az şey değişmiştir. “Çift fonksiyonlu” gövdesiyle deplasman ve yarı deplasman süratlerinde rahatlıkla seyir yapabilen Azimut’un Magellano serisi gibi yeni fikirler yalnızca küçük yakıt verimliliği farkları yaratabilmişlerdir.

Ancak, çevre kaygılarının daha da vurgulandığı bir dönemde, 40ft kayıcı bir tekne için 1mpg’nin norm olduğu motoryat dünyasında değişim baskıları giderek artıyor. DutchCat projesinin arkasındaki isim olan Jan van Eck tanınmış üreticilerin kurallar kitabını yırtıp atmasını beklemek yerine böyle bir kitap olmadan işe koyulmuş ve motoryatlara dair düşlediği geleceği yaratmaya koyulmuş.

Eck’in vizyonu gövde formuyla başlıyor. Yelkenli katamaranların tek gövdeli hareketli salmalılardan hep daha iyi bir performans sergilediklerini gözlemleyen tasarımcı, çift gövdenin daha kolay yürütüldüğüne inanmış.

Doğal olarak, motor-katamaranlar yeni bir şey değil, ancak mevcut modelleri benzer boyda tek gövdelilerden çok daha geniş bir ene sahip olduklarından iç sularda seyre uygun değiller. Örneğin Fountaine-Pajot 44’ün eni 6.6m, buna karşın tek gövdeli Azimut Magellano 43 4.4m eninde. 41ft DutchCat ise tek gövdelilere çok daha yakın 4.9m eniyle tipik havuz genişliklerinin 5.2m olduğu Fransa kanal sisteminde kullanılabiliyor.

DutchCat’te bir tekne, iki versiyon

Vripack tarafından tasarlanan ve RCD Kategori B ile sınıflandırılan Dutchcat gövdesinin iki versiyonu var. “Comfort” versiyonu yelkenli teknelere benzer dairesel sintine formu, uzun ve sığ salmalarla üretiliyor ve daha küçük makinelerle alçak süratlerde çalışmak üzere dizayn edilmiş. “Sport” gövde serpinti çeneleri ve tünel içinde pervaneleriyle yüksek süratlere uygun daha geleneksel motoryat formunda çizilmiş ve 22kt hıza ulaşabiliyor.

Gövde tasarımı önemli olmakla birlikte, Dutchcat’in enerji verimliliğini sağlayan tek şey değil. Benzer mavi gökyüzü düşünceleri bu çok etkin gövde formunun su üzerinde sevkinde de görülüyor. Bir çift Krautler 48V 10kW (14hp) veya 15kW (21hp) makinelerin klasik şaftlara bağlandığı tamamen elektrikli bir düzenlemede maksimum süratte 8.5kt ve normal seyirde 4 ile 6kt arası hızlara ulaşılıyor.

veremlilik-mucizesi-dutchcat-makine-dairesiDutchCat, yakıt verimliliği yazısının devamını Ocak 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.