Plastik ayak izimiz ne alemde?

Plastik ayak izimiz ne alemde?

Plastik ayak izimiz ne alemde?Muhtemelen 2018 yapacaklar listeniz bir hayli kabarıktır. Tahminim, herkes eline kalem kağıt alıp bir liste yapmasa da içten içe kendine hedefler koyuyordur. Dergimizin ocak sayısını hazırlarken yelkencilerin plastiğe karşı açtığı savaş dikkatimi çekti. Yaptığımız iş, üretilen tekneler, büyük makineli deniz araçları şahane, hepsini seviyoruz ama bir yandan da, uzun vadede, bindiğimiz dalı kesmiyor muyuz sizce de?

Volvo Ocean Race üçüncü ayağı geride bıraktı, takımlar arasındaki heyecanı herkes yakından takipte. Bu yıl yarış yönetiminin okyanuslardaki kirlenmeye ve plastik kullanımını azaltmaya yönelik yaptığı girişimler büyük alkış alıyor. Yarış köyünde pet şişe kullanılmayacak olması VOR’daki plastik hareketinin önemli bir adımı. Peki etkilerinin büyük olduğunu fark eden yelken yıldızları ne yapıyor?
Ellen MacArthur gücünü ilk fark edenlerden. Kurduğu Ellen MacArthur Vakfı, Yeni Plastik Ekonomisi adlı bir program yürütüyor.

Dee Caffari’nin kaptanlığını yaptığı Turn the Tide on Plastic ekibi de tüm yarış kampanyasını plastik kirliliği üzerine kurgulamış.

Land Rover BAR’da Ben Ainslie’ın takımı sürdürülebilirlik partnerleri 11th Hour Racing’le yaptıkları çalışmayla plastik tüketimi konusunda örnek bir davranış sergiliyorlar.

Extreme Sailing Series organizatörü OC Sport “temiz” yarışlar için yeni bir ölçüt getirmek üzere Sailors for the Sea ile iş birliği yaptı.

Vestas 11th Hour Racing’le dünya çevresindeki onuncu yarışına başlayan Damian Foxall “Bu yılki yarışta şahsi amacım olumlu bir plastik ayak izi bırakmak… Yani plastik kullanmadan, plastik kullanımını düşürmüş, yeniden kullanmış, dönüştürmüş ve tekrar kazandırmış bir kişisel plastik ayak izi” diyor.
İşte benim de 2018 yapacaklar listemin başındaki hedef… Umarım yelkencilerin bu çabası sizi de etkiler…

Plastiksiz bir yıl dilerim,
İyi okumalar

Sevgiyle.
Selcen Tanınmış
selcen@motorboatdergi.com