Beneteau Oceanis 51.1

Beneteau Oceanis 51.1

Beneteau Oceanis 51.1 seyir performansı

İnovatif ve modern görünüşe sahip yeni Oceanis 51.1, sunduğu opsiyonların zenginliğiyle gezi teknesi sınıfında kuralları değiştirmeye aday.

Yazı: Kadir Pirasoğlu Fotoğraflar: Beneteau arşivi

Fransız Beneteau’nun 31 ilâ 60 feet arasında ürettiği Oceanis serisindeki yeni modeli Oceanis 51.1, eylül ayında düzenlenen Cannes Yachting Festival’da gerçekleştirilen dünya prömiyerinin ardından şubat ayında Tuzla Eurasia Boat Show’da ilk kez Türk yelken severlerin karşısına çıkacak.

Beneteau, 51.1’in piyasadaki bu boy tekneler içinde kişiye özel düzenlemeye en elverişli tekne olduğunu belirtiyor. Nauta tasarımlı iç mekânda dört farklı yerleşim, beş farklı arma planı, üç farklı salma tipi ve 150 farklı opsiyon sunuluyor.
En dikkat çekici özellikse First Line performans opsiyonu; bu seçenekte daha uzun karbon direk ve yüzde 35 daha fazla yelken alanı mevcut.

Beneteau Oceanis 51.1 güverte yerleşimi

KULLANIŞLI GÜVERTE TASARIMI

Modern offshore yarış tasarımları –özellikle de bu yaz piyasaya sunulan Figaro 3– yeni Beneteau Oceanis 51.1 ’e esin kaynağı olmuş. Berret Racoupeau’nun kademeli gövdesi özellikle bir gezi teknesi için son derece yenilikçi. Su hattının üzerinde genişleyen form, su hattının altındaki formu etkilemeden iç hacim yaratıyor. Güverteye yansıyan bu tasarım tarzı, havuzlukta da kendini gösteriyor. Kalabalık misafir gruplarının rahatlıkla ağırlanabileceği geniş havuzlukta oturma gruplarının ortasında içine soğutucu yerleştirilebilen iki kanatlı bir masa yer alıyor. Oturma gruplarının altında büyük depolama alanları bulunuyor. Hidrolik kıçayna, açıldığında basamaklı yüzme platformuna dönüşüyor. Havuzluktan yan güverteye geçiş dümen mahallinden ya da oturma gruplarının üzerinden yapılıyor. Yan güverte yürüme yolları geniş ve rahat yürümeye elverişli. Vardavela boyları ideal yükseklikte ve güvenli. Direk dibinde ve başüstünde iki-üç kişinin rahatlıkla güneşlenebileceği güneşlenme alanı bulunuyor.

Oceanis 51.1 ‘de iskele ve sancak olmak üzere çift dümen pedestalı yer alıyor. Bu tasarım dümenciye iyi bir görüş açısı ve rahat kullanım imkânı sağlıyor. Model Smart, Comfortable ve Fast olmak üzere üç farklı versiyonla sunuluyor.

Teknenin en sade hali olan Smart versiyonda; sarma anayelken ve otomatik tramola gibi standart bir paket bulunuyor. Otomatik tramolalı bu versiyonda cenova vinçleri yerine sadece iki adet manevra vinci var. İsteğe göre teleskobik matafora, elektrikli vinç, code 0 gibi ekipmanlar pakete eklenebiliyor.

Comfort versiyonunda daha konforlu bir gezi teknesi hayal edenler hedefleniyor. Bu versiyon daha güçlü bir makine, elektrikli vinçler, daha büyük yelken alanı gibi özellikleri kapsıyor.

Fast versiyonda ise tekne farklılaştırılmış bir yelken planına sahip oluyor. İçeriğinde alüminyum ya da karbon olmak üzere iki ayrı performans paketi bulunuyor. Paket içeriğine göre tekne alüminyum ya da karbon klasik direk, daha güçlü arma ve donanım ekipmanları, elektrikli Harken performans vinçler, Nomen açılır-kapanır koçboynuzları, kompozit dümenler, gelişmiş makara sistemleri, cenova arabaları ve German sistem gibi performans ekipmanlarıyla donatılıyor.

Beneteau Oceanis 51.1 inceleme yazısının devamını Ocak 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.