Egzotik sularda yeniden doğun

Egzotik sularda yeniden doğun
Akdeniz turu - Egezotik sular
Akdeniz turu – Egezotik sular

Birçok insan için tatil, deniz-güneş-kum üçlüsünü akıllara getirir. Ancak kış aylarında farklı bir tatil yapmak gibi bir niyetiniz varsa özel gemilerle egzotik sular üzerinde seyretmek ve gizemli şehirlerde farklı kültürlerle tanışmak hayal değil. Küba’dan Meksika’ya, Tayland’dan Vietnam’a kadar birçok farklı rota seçenekler arasında…

Hazırlayan: Eray Emin Aydemir

Tarihle iç içe Akdeniz

İstanbul’dan hava yolu ile yapılacak Genova seyahati ile başlayan yolculukta ilk durak Cannes. Kuşkusuz Boat Show zamanı gitmek daha eğlenceli olurdu ama kasım ayı da Cannes için en keyifli zamanlardan biri. Turist sayısının azaldığı bu dönemde birçok marka da indirimli satışlara başlıyor. Kısacası alışveriş için de biraz bütçe ve zaman ayırmakta yarar var.

Cannes’ın ardından ikinci durak “Yeryüzündeki cennet” diye bahsedilen Palma de Mallorca… Endülüs mimarisinin etkilerini net olarak göreceğiniz bu özel yer, orijinal lezzetleriyle damak tadınıza da hitap edecek. Binbir çeşit deniz ürünleriyle hazırlanan tapaslarını tattıktan sonra Mallorca Katedrali ve Kraliyet Sarayı, görmeniz gereken yerlerinden başında geliyor. Yolculuğun dördüncü gününde rota mimarisi ile başınızı döndürecek olan Barselona’ya çevrilecek. Güler yüzlü insanları, tarihi eserleri ve futbol takımı ile tanınan bu özel şehirde, La Sagrada Familia, Casa Mila, Casta Botlo, Katalunya Meydanı, Colombus Sütunu başta olmak üzere birçok tarihi eser ve bölgeyi gezebilirsiniz. Eğer bir futbol tutkunu iseniz, Barcelona Futbol Kulübü’nün Camp Nou isimli stadını da ziyaret edebilirsiniz. Barselona’nın ardından Napolyon’un doğduğu yer olan Ajaccio yeni limanınız olacak. Burada Napolyon Evi, Ajaccio Katedrali, Fesch Sarayı ve Ulusal Müze’yi görmeyi unutmayın.

Tur altıncı gününde Avrupa’nın en büyük iki yanardağından biri olan Vezüv Yanardağı’nın yakınında bulunan Napoli’ye uğruyor. M.S. 79’da yaşanan patlamanın ardından Pompei kentinden geride kalanları Antik Kenti ziyaret ederek görebilirsiniz. Tıpkı Barselona gibi bir futbol şehri olan Napoli’de sokaklarda Arjantinli futbolcu Maradona’nın duvar resimlerini görürseniz şaşırmayın. Bu arada Napoli ile ilgili minik bir uyarıda bulunalım, hırsızlık olayları olarak istatistikleri yüksek bir şehir, bu yüzden çantanıza dikkat etmenizde fayda var.
Genova’ya dönmeden önce ziyaret edeceğiniz son yer gemileri ve silahları ile ünlü La Spezia olacak. Dilerseniz buradan İlahi Komedya’yı kaleme alan büyük şair Dante’nin de yaşadığı şehir Floransa’ya gidebilirsiniz. Santa Croce Meydanı’ndaki Dante heykeli, Santa Croce Bazilikası, Vecchio Sarayı ve köprüsü, Floransa Katedrali ziyaret edilecek özel yerler olarak dikkat çekiyor.

Mistik Uzakdoğu - Egzotik Sular
Mistik Uzakdoğu – Egzotik Sular

Mistik Uzakdoğu

Tur İstanbul’dan Singapur’a yapılan uzun bir uçuşla başladığından ilk gece burada bir konaklama imkanı sunuluyor. Ertesi sabah gemiye binmeden önce şehirde kısa bir tur yaparak Çin Mahallesi, Merlion Anıtı, Doğu Sahili ve Sri Mariamman Tapınağı’nı ziyaret edebilirsiniz. Denizde geçecek üçüncü günün ardından ziyaret edeceğiniz ilk yer Ko Samui… Plajları ile ünlü Tayland’ın bu adasında sokakların büyük bir bölümünün çiçeklerle kaplı olması dikkatinizi çekecektir. Eğer Budist tapınaklarına meraklıysanız adada bolca seçenek var. Bu tapınaklar arasında en özeli şüphesiz Wat Khunaram… Mumyalanmış Budist rahibi her yıl binlerce turisti kendisine çekiyor.

Yolcuğun beşinci gününde Laem Chabang Limanı’nda demir atacaksınız ve Bangkok seyahatiniz başlayacak. Bangkok adeta bir tapınaklar şehri… Uzanan Buda heykeli ile bilenen Wat Pho Tapınağı görmeniz gereken yerler arasında ilk sırada. Alışveriş için birçok açıkhava pazarı bulunan şehrin Rama 4 Bulvarı aynı zamanda masaj salonlarıyla ünlü. Dilerseniz meşhur Thai masajını deneyimleyebilirsiniz.

Tayland’ın ardından bir sonraki liman Vietnam’ın Ho Chi Minh şehri. Eski adı Saigon olan ve adını Vietnam’ın bağımsızlığa kavuşmasını sağlayan Ho Chi Minh’den alan şehirde Vietnam mutfağını deneyimleyebileceğiniz birçok restoran bulunuyor. Eski bir Fransız sömürgesi olan şehirde hem Fransız hem de Uzakdoğu izlerini görmek mümkün. Savaş Kalıntıları Müzesi, Notre Dame Katedrali ve İmparator Tapınağı en etkileyici yerlerin başında geliyor.
Ho Chi Minh’in ardından bir günü denizde geçirip tekrar Singapur’a varılan tur, Singapur-İstanbul uçuşuyla sonlanıyor.

Yazının devamı Kasım 2016 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.