Evinrude G2 modelleri

Evinrude G2 modelleri
Dıştan takma Evinrude G2
Dıştan takma Evinrude G2

Tek silindirli 150hp makinelerden çift silindirli 300hp’ye kadar Evinrude G2 modelleri ile teste çıkıyoruz.

Evinrude’un yeni E-Tec G2 modellerini ilk ele alışımızdan bugüne iki yıl geçti. O günlerde G2’lerin sayısız mühendislik harikası özellikleri sadece en büyük makinelerle sınırlı kalıyordu. Şimdi Evinrude aynı teknolojiyi 150hp modellerine kadar taşıyor ve bunlara birkaç yenilik ekliyor.

Marka ayrıca bize bir grup farklı tekne üzerinde kullanılan tek silindirli 150hp G2’den en güçlü 300hp’ye kadar tüm modelleriyle deneme seyri yapma olanağı sağlıyor. Bakalım büyüklerden küçüklere aktarılan özellikler ve yenilikler neler ve pratikte nasıl bir deneyim yaşayacağız? İyi haber G2 teknolojisinin tüm özelliklerinin 150hp modele kadar uygulanabilmiş olması. Hangi özelliklerin hoşunuza gideceği sizin ne tür bir tekne kullandığınıza bağlı değişebilir, ancak bizim dikkatimizi üç şey çekiyor.

Hidrolik DPS’in (dinamik dümen sistemi) kıçayna plakası gerisine bağlanmasının birçok yararı var: Dümen sistemi makinenin gereklerine tam uyumlu hâle geliyor, garanti kapsamı genişliyor, hasara uğrama olasılığı yüksek harici parçalar azalıyor ve montaj çok daha kolay ve güvenli kılınıyor. Bu testte ayarlanabilir DPS’i denemek için daha fazla zaman buluyoruz. Sistemin üç ayar kademesi mevcut: minimum, orta ve maksimum. Bu kademeler 4000rpm üzerine çıkıldığında dümen kumanda girişini ayarlıyor. Bu devrin altında sadece tam yardıma gerek duyulacağı varsayılıyor. Denediğimiz üç küçük ve hızlı Nordkapp üzerinde ayar çok küçük bir fark yaratıyor ve dümen oldukça hafif kalıyor. Ancak en büyük çift 300hp ile donatılan BWA34 RIB ile değişiklik çok daha belirgin. Dümen tutmak için gereken gücün sadece tekneye göre değil, aynı zamanda deniz durumuna göre ayarlanabilmesinin bazı teknelerde çok işe yarayacağı anlaşılıyor. Evinrude’un çift eksenli donanımı entegre DPS ile birlikte çok kullanışlı.

Evinrude G2 dıştan takma modeller
Evinrude G2 dıştan takma modeller

G2 modellerine yapılan tüm bağlantılar tek bir kanal içinden düzenli bir şekilde yapılıyor. Bu bağlantı sabit olduğundan kabloların aşınma ve yorulması söz konusu değil, ayrıca hareket için boşluk bırakmak gerekmediğinden montaj daha düzgün yapılabiliyor. Evinrude, makinelerin tüm dıştan takmalar içinde en yüksek kaldırma açısına sahip olduğunu belirtiyor, böylece kullanım dışındayken sudan tamamen dışarıda kalan makinede galvanik korozyon ve kirlenme sorunları yaşanmıyor.

Yazının devamı Ocak 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.