Fransa Kadınlar Kupası

Fransa Kadınlar Kupası

Fransa Kadınlar Kupası

Fransa’da bu yıl 10’uncusu düzenlenen Women’s Cup’a ilk kez Türkiye’den de bir takım katıldı. 32 ekibin içinde ilk 25’e giren takımın kaptanı milli yelkenci ve eğitmen Yasemin Akyıl yarış sürecini anlatıyor.

019 yılında sportsboat yarışlarına katılmak için antrenmanlara başladık. Aslında takımımız karma bir takım olarak kuruldu. 2020 hedef yarışlarımız için takvim oluştururken Fransa’daki ilk yarışın Women’s Cup olduğunu görünce katılma kararı aldık.

Yarışmanın sadece kadın takımlarına açık ve eş teknelerle yapılıyor olması ilgimizi çekti. Öncelikle yelkenciliğimizi daha ileri bir düzeye taşıyacağımızı ve farklı bir deneyim olacağını düşündük. 10 adet tekneyle üçer yarış üzerinden eleme serileri yapılan Women’s Cup bu yıl 10’uncu kez düzenlendi.

ISINMA TURLARI
Yarışa katılmak için planladığımız gibi 4 Mart tarihinde yola çıktık ve akşam saatlerinde Fransa’nın Atlantik okyanusu kıyısında bulunan Pornichet’e vardık. Ertesi gün rüzgâr şiddetinin fazla olmasından dolayı antrenman yapamadık. Vaktimizi kayıt ve tekneyi tanımaya ayırdık. J 80 tekneleri Avrupa’da ve dünyada en yaygın olarak kullanılan sportsboat tekneleri. Kullanımı kolay ve dengeli.

İkinci antrenman günümüzde ise hava durumuna bakıp sabah dokuzda teknemizde olduk. Bizimle birlikte Fransa’nın Reunion adasından gelen bir takım daha vardı. Rüzgâr şiddeti 20 knot, sıcaklık ise 15 derece civarındaydı. Kulüp binası ve tekneler marina oluşumunun içinde yer aldıkları için bir bot yardımıyla teknelerimizi marina dışına çıkarabildik. Yüksek dalgakıran ve gelgit olayları bizlerin pek alışık olmadığı marina yapılarıyla karşılaşmamızı sağladı. Türkiye’deki antrenman ve çalışmalarımızda SB20 tipi tekne kullandığımız için ilk olarak vinç ve trapez konularına alışmaya çalıştık. Tramolalarımızı iyileştirmek de üzerinde durduğumuz ilk konulardan biri oldu. Reunion adasından gelen ekiple hız testi yaptık, karaya dönünce de günü değerlendirdik. Antrenmanda rüzgârın şiddetli olmasından dolayı dolayı balon basamadık. Biz de ertesi gün yarıştan önce yapacağımız antrenmana odaklandık. Akşam ise açılış partisinde her takımın kendisine özgü yiyecekleri sunduğu bir ortam yaratılmıştı. Bizler de Türkiye’den götürdüğümüz yiyecekleri ikram ettik.

Fransa Kadınlar Kupası izlenim yazısının devamını Nisan 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..