Sunseeker Predator 60 EVO

Sunseeker Predator 60 EVO

Sunseeker Predator 60 EVO Test

Sunseeker’ın Poole’deki merkezinden tersanenin yeni modeli Sunseeker Predator 60 EVO ’nun testi için seyre çıkıyoruz.

Predator 60 testlerimizde kendini tekrar ederek gelişen bir tema var. 10 yıl önceki deneme seyrimizde, Sunseeker’ın Poole’deki merkezinden Isle of White’a gidip dönerek teknenin bir önceki jenerasyonunu test ediyorduk; hava gerçekten çok kötüydü! Sıcak iklimlere uygun, süratli sportcruiser o gün muhtemelen hiçbir zaman karşılaşmak zorunda olmayacağı koşullara maruz kalmış, 60 sadece demirde keyfi çıkarılıp, hava atılacak bir tekne olmadığını kanıtlamıştı. Filmi bu senenin ocak ayına sarıyoruz ve hangarın çatısına boşalan yağmur eşliğinde, gün doğarken Sunseeker’ın West Quay Road’daki tesisine varıyoruz. Sunseeker’ın Florida’da çektiği fotoğraflar sizi yanıltmasın. Beklenen Brendan fırtınasından kalan hava hâlâ hakim ancak kasırga kuzeyde Helsinki’ye yönelmeden önce tekneyi test edebileceğimiz çok kısa bir zaman vardı.

Poole Limanı boş ve güneybatılı rüzgâra kapalı olduğundan dışarıda denizin nasıl olduğuna dair bir ipucu vermiyor. Kayarak seyre geçip Old Harry kayalıklarına doğru yol alırken Purbeck adasının rüzgâraltından çıktığımızda karşılaştığımız hafif solugan haricinde, birkaç saat öncesinde körfezde şiddetli bir fırtına olduğuna dair bir işaret yok. Deneme seyrinde bize eşlik eden 76 Yacht’ın peşisıra gidiyor, açıkçası yakalamakta zorlanıyoruz. Stabilizatörlü 76 yalnızca 28 tonluk Predator’dan daha uzun ve ağır olmakla kalmıyor, daha yüksek azami sürat sunuyor; çünkü test teknemiz en ufak seçenek olan çift 900hp Volvo Penta D13’lerle donatılmış.

Sunseeker Predator 60 EVO - Havuzuk ve salon bir arada.

KULLANIŞLI YENİLİKLER

Aynı motor bloğunda makinelerin 1000hp’ye yükseltilmesi 50 bin Pound; eğer IPS istenirse çift 725hp pod-drive versiyonu için 80 bin Pound ödemek gerekiyor. Ancak, tekneyi çok fazla ekstra ile donatmayacaksanız standart makineler denizde gayet iyi bir performans gösteriyor. Evet, seyir sırasında ne garajda bir botumuz vardı, ne de tekne jiroskop ile donatılmıştı ama çift yönlü performans denememizde 0’dan 20 knot’a 13,1 saniyede ulaştık ve 33,5 knot azami sürat yakaladık.

Gövde Predator 57 ile aynı ancak tekneyi yeni model için geliştirirken Sunseeker son derece katı bir ağırlık düşürme rejimi uygulamış. Karbon fiber kullanımı çok yaygın, en çok da güzel ve kocaman sunroof dikkat çekiyor –öylesine hafif olduğu söyleniyor ki, iki kişi taşıyabiliyormuş– ama kıç ayna ve bot garajının kalıplarında 400kg gibi ciddi bir ağırlık tasarrufu sağlanmış. Bu kadar çok ağırlıktan kurtulunca bunu dümende hissetmemek mümkün değil, tekne son derece atik, kontrollü ve kayarak seyre geçmeye can atıyor.

Sunseeker, Humphree’nin mükemmel oto trim durdurucuları, bağımsız silindirleri olan bir Seastar dümen sistemi ve daha iyi su akışı, verimlilik ve kaliteli işleyiş sunan Ackerman dümen ve akışa göre hizalanan dümen palalarının da dahil olduğu, 10 bin 254 Pound’luk Hydro Performance Pack adlı bir paket de sunuyor. Bunların hepsi kuşkusuz harika fakat geleneksel flaplerle donatılan (ki seyir boyunca kullanılmadılar) standart teknemizin performansına bakınca Hydro Pack’in zorunlu bir ekstra olduğunu düşünmüyoruz.

Sunseeker Predator 60 EVO test yazımızın devamını Nisan 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..