Frauscher 1414 Demon

Frauscher 1414 Demon
Frauscher 1414 Demon
Frauscher 1414 Demon

Şeytani bir cazibeye sahip göz alıcı bir tekne. Bakalım şıklığının ötesinde Frauscher 1414 Demon ‘da bizi nele bekliyor.

Tekne alma süreci duygusal bir süreç. Alımların çoğu akıldan çok duygularla yapılıyor ve şüphe yok ki bazı tekneler kalbe diğerlerinden daha çok hitap ediyor. Frauscher 1414 Demon alışıldık bir tasarıma sahip değil, hatta sert denizlerle mücadele için kullanışlı olduğu da söylenemez. 46ft boyunda olmasına rağmen yalnızca tek bir kamarası var. Yağmur yağdığında güvertede kaçacak yeriniz yok. Vardavelaları yok, usturmaçaları bağlamak zor ve güçlü bir borda rüzgârı uzun ve hafif baş tarafı nedeniyle yanaşma sırasında ciddi zorluklara yol açabilir. Ancak Demon’a kalpten bağlanan insanlar için bunların hiçbiri sorun teşkil etmiyor. Bazıları için teknenin şıklığı her şeye değer. Vardavelalar ve usturmaçalar kimin umurunda, yeter ki tekne bu kadar hoş görünsün.

Bir aile firması olan Frauscher, Avusturya’da 1927’den beri tekne üretiyor ve yeni nesil modelleri en tutkulu tasarımlardan bazılarını sunuyor. Ancak bu yeni amiral gemisinin Thomas Gerzer imzalı tasarımı yeni bir düzleme geçişi simgeliyor. Teknenin bordalarındaki keskin hatlar son derece dikkat çekici. Kıç tarafa yakın yerleştirilmiş karbon havalandırma noktaları tam bir sanat eseri. Teknenin kıç kesitleri havuzluk alanını ve vasattaki kamarayı büyütmek için geniş tutulmuş, ancak genişlik baş tarafa doğru hızla azalıyor. Bu kusursuz hatlardaki tek kesinti renkli ve çerçevesiz ön cam, öte yandan bu parça da evinizin duvarına asmak isteyebileceğiniz kadar şık bir görünüme sahip.

Frauscher 1414 Demon - Salon
Frauscher 1414 Demon – Salon

Harry Miesbauer gövde üst bölümler gibi son derece yetkin üretilmiş. Baş tarafta kullanılan keskin hatlar ve iki sekme tekneye atik bir seyir stili kazandırıyor. En küçük makine seçenekleri test teknemizdeki Volvo Penta D6 400 dizeller, ancak verilen maksimum sürat hâlâ 38kt. Bu sürat aynı makineleri kullanan Windy 39 Camira kadar değilse de normal seyir sürati olarak otuzların başında bir bölgeyi kullanmanıza izin veriyor.

Daha yüksek bir sürat istiyorsanız yakıt iskelesinde pompa değiştirmeniz ve çift 8,2lt Mercruiser 430’ları veya pervane başına 520hp güç üreterek 45kt maksimum hıza ulaşabilen 8,6lt Mercruiser Racing makineleri seçebilirsiniz.

Yazının devamı Ocak 2017 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.