Galeon 640 FLY

Galeon 640 FLY

Su üzerinde her şeyiyle lüks bir yazlık ev konforu sunmayı hedefleyen Galeon 640 Fly, yenilikçi özellikleri ve performansıyla dikkat çekici bir model.

Yazı: Kadir Pirasoğlu

Lüks ve konforlu tekneler üreten Polonyalı tersane Galeon Yachts, bir kez daha farklı fikirlerle bezeli yenilikçi bir modelle karşımızda. Tersanenin daha önceki gövdelerinde yan tarafta katlanır balkonları görmüştük ancak bu tasarımda güçlendirilmiş cam paneller sayesinde altınızdaki berrak denizi de görebiliyorsunuz. Bu ve bunun gibi birçok yenilikçi özelliğiyle Galeon 640 Fly, geçen yıl Cannes Yachting Festival’da 60-80 feet kategorisinde en yaratıcı yat World Yacht Trophy ödülüne layık görülürken bu yıl da European Powerboat of theYear ödüllerinde aday gösterildi.

İngiliz deniz mimarı Tony Castro imzalı, V şeklinde denizci gövdeye sahip model farklı görüntüsü altında piyasadaki en iyi teknelere meydan okuyabilecek özellikler taşıyor. Bunlardan ilki üç veya dört kamaranın yanısıra mürettebat yaşam alanına da sahip olan yerleşim planı; bu boy bir teknede az görülen bir özellik, bilhassa tersanelerin tüm vasata oturan master kamaralara odaklandığı düşünüldüğünde 640 Fly büyük bir lükse sahip. Diğer nedenler ise ufak makine seçeneğiyle 30 knot üzeri sürate ulaşırken, büyük makineyle 40 knot’a yaklaşan bir sürat sunması.

Galeon 640 FLY - Salon
Galeon 640 FLY – Salon

GÖZ ALICI YAŞAM ALANLARI

Teknenin havuzluğuna tik kaplı hidrolik yüzme platformunun sancağındaki dört basamaklı merdivenle geçiliyor. Botun muhafaza edildiği geniş yüzme platformunda, botu ve diğer deniz araçlarını suya atmak için kıç bölümde gizlenen hidrolik bir vinç ya da işleri daha da kolaylaştıran ve platformu kısmen suyun içinde ya da üzerinde bir plaja çeviren opsiyonel Opacmare Transformer sunuluyor. Havuzlukta C şeklinde bir oturma grubu ve yemek masası bulunuyor. Havuzluğun altında istenirse bir bot garajına dönüştürülebilen kendi banyosu olan çift kişilik bir mürettebat kamarası yer alıyor. Kamara içerisinden makine dairesine büyük bir kapıyla kolay erişim sağlanmış.

Galeon 640 FLY ilk izlenim yazısının devamını Şubat 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.