Greenline 39 Hybrid

Greenline 39 Hybrid

Greenline 39 Hybrid

Greenline’ın yumuşak bir seyir sunan güçlü ve sessiz yeni teknesi Greenline 39 Hybrid ’i test ediyoruz.

İngiltere’nin güneyinde Beaulieu Nehri’ndeki Buckler’s Hard’a doğru 39ft dümen köşklü bir cruiser’da, neredeyse tamamen sessiz bir şekilde seyir yapıyoruz. Elektrik motorunun güç duyulan mırıltısı ve dümen suyumuzun şırıltısı sakin havada duyulan tek ses. Diğer yöne doğru seyir yapan teknelerdeki yolcular biz yanlarından geçerken nasıl bu kadar sessiz yol aldığımızı merak ederek dikkatle bizi izliyor. Bu, Beaulieu gibi bir nehrin doğal güzelliğinin tadını çıkartmanın rahatlatıcı bir yolu; çevreyi izlerken dizel makinenin homurtusu huzuru bozmuyor. Greenline 39 Hybrid’in sunduğu sessiz yaşama hoş geldiniz.

Bu sessiz teknenin sırrı 220hp Volvo Penta D3 makinenin yanı sıra donatılan 10kW Mahle elektrik motor. Bir motordan diğerine geçiş yalnızca dümendeki bir anahtarı çevirmekle mümkün, her iki motor da aynı dümen ve Volvo Penta gaz koluyla kullanılıyor. Paneldeki bir gösterge lityum iyon akülerin şarj seviyesini ve kalan menzili gösteriyor.

Greenline 39 Hybrid - SalonAzami süratimiz 6 knot’ın biraz altında, bu da toplam 10 mil menzile eşit; ancak sürat 4.5 knot’a düştüğünde menzil yaklaşık 20 deniz miline çıkıyor. Günlük seyirler için gayet iyi bir menzil.
Aküler iki şekilde şarj ediliyor: ya dizel makine tarafından yaklaşık 90 dakikada ikmal ediliyorlar, ya da karadan elektrik bağlantısıyla yaklaşık altı saat gibi bir sürede. Yaklaşık 30 bin Euro’luk hibrit paketin standart bir parçası olarak kasaranın üzerine monte edilen dört adet 1200W’lık fotovoltaik güneş paneli paketi, bir akü idare sistemi, otomatik inverter ve dört ilave servis aküsü sunuluyor. Güneş panelleri kara elektrik bağlantısı olmadığı zamanlarda buzdolabı ve diğer evsel cihazları çalıştıran akü ünitesini şarj etmek için kullanışlı. Bunun yanı sıra elektrikli motor, seyir için kullanılmadığı zamanlarda içeride çok elektrik tüketen ters çevrimli klima gibi cihazları besleyen 7kW’lık güçlü bir jeneratör olarak da kullanılıyor.

Greenline 39 Hybrid test yazısının devamını Ağustos 2017 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.