Mükemmel rota

Mükemmel rota

Kefalonya

Kefalonya ve çevresindeki adalar, doğal güzellikleri, korunaklı bakir koy sayısının fazlalığı ve fiyat-kalite dengesiyle, özellikle yeni başlayan yelkenciler için ideal bir rota.

Yazı: Ali Çiçekli Fotoğraflar: Koray Öztürk

İkinci kez yelken açma fırsatı bulduğum Kefalonya ve çevresindeki adalar, yeni başlayan yelkenciler, çocuklu aileler ve uzun miller yelken yapmadan sayısız koya kolayca ulaşmak isteyen denizciler için ideal bir rota. Atlantik geçişi, İtalya Amalfi kıyıları, Hırvatistan adaları, Karayipler, Türkiye kıyıları ve Ege Denizi’nde neredeyse tüm Yunan adalarını gezmiş bir deniz tutkunu olarak şunu söyleyebilirim ki; İyon Denizi adaları, Türkiye kıyılarının eşsiz güzelliklerine rakip olabilecek az sayıda rotadan biri.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra, bölgenin anakaraya yakınlığı, gece yıldızları seyredebileceğiniz korunaklı ve bakir koyların fazlalığı, demirlediğiniz yerde ziyaret edebileceğiniz tavernaların bulunması ve fiyat-kalite dengesi bölgeye olan ilgiyi artırırken, yelken sezonunda havanın çok güzel olması ve fazla dalga kaldırmaması herkes gibi yelkencileri de bu bölgeye çekiyor. Bölgenin yelken seyri için Göcek koylarına benzer nitelikte ve daha güvenli bir rota olduğunu düşünüyorum.

Yedi kişilik bir ekip olarak, denizden çıkmadığımız, kitap okuyarak müzik dinleyebildiğimiz, iyi bir yelken tatili yapalım istedik ve Kefalonya’nın yolunu tuttuk. Hem fotoğrafçımız hem de ikinci kaptanımız Koray ve eşi Sabire’yle daha önce çok sayıda sefer yapmıştık. Ama Maksim-Ebru çifti ve bu gezide daha sonra teknede evlenecek olan Özgür ve Gülben’le ilk yelken tatilimizi yapacağımız için heyecanlıydık. Her yelken tatilinde olduğu gibi çok güzel insanlarla tanıştık, yeni güzel koylar öğrendik ve keyifli zaman geçirdik.

Kefalonya koyları ve çevresindeki adalar için en doğru çıkış noktası Lefkas Marina. Lefkas Marina birçok belli başlı tekne kiralama firmasının olduğu ve istediğiniz her boyda ve tipte tekne bulabileceğiniz bir liman. Alışkanlığımızın aksine bu sefer tek gövde kayık yerine 42 ayak bir katamaranı tercih ettik. Açıkçası mesafeler, göreceli olarak diğer bölgelere göre daha kısa olduğu için yelken performansı yerine konfor önceliğimizdi ve çok rahat ettik. Bölge için katamaranı tavsiye ediyorum.

Kefalonya ve çevre adaları - Papanikolis Cave
Kefalonya ve çevre adaları – Papanikolis Cave

LEFKAS MARİNA – 38.49.790’- 20.42.710’

Yolculuğumuza başladığımız Lefkas Adası plajlarıyla ünlü güzel bir yer. Ada, liman çevresinde deniz ürünleri bulabileceğiniz kaliteli restoranları, kafeleri ve barlarıyla oldukça eğlenceli. Lefkas’a bir gün erken gelinirse eşsiz güzellikteki plajlara denize girilebilir. Lefkas Marina’da çok sayıda tekne kiralama firması var. İstenilen boy, yaş ve donanımda tekne önceden rezervasyonla kiralanabiliyor. Kafeleri, süpermarketi, tekne malzemesi satan dükkanları, benzin istasyonu, wi-fi gibi olanaklarıyla bu tesis Türkiye’deki marinaları aratmıyor. Farklı milletten denizcilerin sosyalleştiği kafelerse oldukça renkli ve eğlenceli. Eğer Korfu tarafına çıkmak için kuzey rotası tercih edilirse karşınıza çıkacak köprü her saat başı açılıyor ancak yolda neredeyse gidiş ve geliş için birer gün harcamak gerekiyor. Lefkas Marina’dan avara olduğunuzda klasik rota güney rotası. Marinadan çıktığınızda iskelenizde kalan doğal dalgakıran yaklaşık 3 deniz mili boyunca devam ediyor. Derinlik 2,5 – 3 metre civarında ve tekneler işaretlerin arasında tek sıra şekilde bu yolu kat ederken güzel görüntüler oluşuyor. Zaman zaman sığ suda biriken balçık ise temizleniyor. Dolayısıyla derinliğin azaldığı zamanlar olduğu için öndeki tekneleri izleyerek tek sıra ve yavaş yol kat etmek gerekiyor.

Kefalonya ve çevre adaları gezi yazısının devamını Ağustos 2017 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.