Hırvatistan’ın çağrısı

Hırvatistan’ın çağrısı

Bakir Kornati Adaları’ndan romantik Sibenik kentine… Kittel’ler Hırvatistan’ın masalsı coğrafyasında seyre devam ediyor.

Zadar’a gitmeden önce Velebitski kanalına dönmek istiyoruz. Hırvatistan anakarasını sayısız adalarından ayıran bu sihirli su yolu bora eserken kötü bir üne sahip, ancak hava çok iyi ve tahminler sakin gösteriyor. Bu nedenle Lubjacka Vrata üzerindeki yüksek köprünün altından Pag’ın güneydoğu ucuna girmek için dört saatlik uzun yolu seçiyoruz.

İdealde, görsel bir şölen olan bu boğazı Nosko Zdrilo kanalını ve Novigradsko More’yi aşıp Zrmanja nehrinin dar bir kanyona benzer akış yoluna ulaşmak için tam olarak gezmek isterdik. Bu çekici su yolu şamandıralarla işaretli ve Obrovac’a kadar bizim 72ft teknemizle bile seyre uygun. Problem bağlama yerlerinin yetersizliği. Ne Obrovac’a bir saat uzaklıkta bir yerde, ne de kasabada bize uygun büyüklükte bir bağlama yeri var. Birkaç küçük liman çok az yer ve derinliğe gerek duyan, ancak boranın gelişini hissettiklerinde bir sonraki güvenli limana kaçabilecek kadar hızlı küçük ve süratli teknelerce kullanılıyor. Çok daha büyük ve yavaş teknemizle yakalanma ve saatlerce tehlikeli şartlarda mücadeleye mecbur kalma korkusuyla istemesek de bu plandan vazgeçmek zorunda kalıyoruz.

Bunun yerine, kanalın güven içinde keyif alabileceğimiz bölümünün çoğunu seçiyor ve harika şartlarda Zadar’a yol alıyoruz. Eski şehrin tam önündeki marinada yer bulamadığımızdan biraz daha dışarıda kalan Marina Borik’e gidiyoruz. 30m Ferretti’sini makine onarımları için tersaneye almak zorunda kalan bir tekne sahibinin kötü şansı, bizim iyi şansımıza dönüşüyor ve Ugljan Adası’na uzanan suların harika bir manzarasının izlendiği marinanın tam girişindeki bir yere bağlamamıza izin veriliyor. Kuzey Avrupa üzerindeki büyük bir alçak basınç merkezinin güneye ittiği soğuk hava nedeniyle hava değişmeye başladığından sıcaklıklar 5-10 derece arası düşüyor. Dürüst olmak gerekirse, klima kullanmadan uyuyabildiğimiz için bundan oldukça memnunuz!

Hırvatistan gezi yazısı 3. bölümünün devamını Nisan sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.