Hem parkede hem de denizde kaptan

Hem parkede hem de denizde kaptan

Anadolu Efes basketbol takımının tecrübeli kaptanı Doğuş Balbay, Pirelli 880 RIB ile gerçekleştirdiğimiz seyrin ardından deniz tutkusunu bizlerle paylaştı.

Röportaj: Eray Emin Aydemir Fotoğraflar: Osman Uğur

Ülkemizde basketbol denildiğinde akıllara gelen ilk takım şüphesiz Anadolu Efes. Basketbolun gelişimine yıllardır katkı sağlayan ve Avrupa arenasında elde ettiği başarılarla taraflı tarafsız her sporseverin takdirini kazanan kulüp, sadece başarılarıyla değil, kadrosundaki sporcularıyla da büyük beğeni topluyor. Takımın başarılı kaptanı Doğuş Balbay da bu sporculardan biri. Bitmek bilmeyen mücadele isteği, kültürel yapısı ve centilmenliğiyle örnek sporcu tanımlamasına eksiksiz bir şekilde uyan Balbay, Tezmarin’in Pirelli 880 RIB’iyle yaptığımız seyirde, ne kadar başarılı bir kaptan olduğunu denizde de gösterdi. Balbay bizlere basketbol kariyerini, denizcilikle ilgili fikirlerini ve su sporlarına olan tutkusunu anlattı.

Basketbola başlama hikâyeniz ilginç detayları içerisinde barındırıyor. Nasıl başladı bu süreç?

İlk olarak futbol oynamaya başladım. Her Türk çocuğu gibi sokakta taşlarla kale kurarak mahalle maçlarında top oynadım. Daha sonra ablam basketbol okuluna gitti. Ona eşlik etmemi istedi ben de kabul ettim. Basketbola beni ablam başlattı. Fenerbahçe basketbol okuluna giderek ilk adımımı attım. Ardından da basamakları teker teker çıkma süreci gelişti ve profesyonelliğe kadar uzandım.

F.Bahçe’den sonra yurt dışı deneyimiz oldu. Brewster Akademi ve Teksas Üniversitesi dönemini sizden öğrenebilir miyiz?

Aydın Örs’ün gelmesinin ardından Fenerbahçe’de A takıma yükselmiştim. 15 yaşında ve çok gençtim. O dönemde hem lise hayatı hem de basketbol oynamak oldukça zordu. ABD’den bir burs teklifi gelince değerlendirmek istedim. Brewster Akademi’de altı ay İngilizce eğitimi aldım. Sonra da dört yıl Teksas Üniversitesi’nde eğitimimi tamamladım. Hem de NCAA’de (Amerikan Kolej Sporları Kurumu) üst düzey basketbol oynadım.

Doğuş Balbay Röportajı
Tezmarin’in Pirelli 880 RIB’iyle yaptığımız seyirde, Doğuş Balbay ne kadar başarılı bir kaptan olduğunu denizde de gösterdi.

KÜLTÜREL OLARAK UYUM SAĞLADIM

Türkiye’ye nazaran ABD’de hem basketbol hem de eğitim anlamında ne farklar vardı?
Aileden, arkadaşlardan o yaşlarda uzak olmak doğal olarak zor oldu. Ancak oraya hayallerimi gerçekleştirmek için gittim. Tamamen oraya odaklandım. Hem dil olsun hem de kültürel olarak kendimi oraya adapte ettim. Teksas Üniversitesi gerçekten çok fazla disiplinli bir okul. Eğitim ve spor açısından her şeyin çok programlı yürütülmesi gerekiyor. Disiplin açısından ülkemizle büyük fark var. Yine de oradaki profesyoneller her konuda bize çok yardımcı oldular. Bu da oradaki hayata çabuk bir şekilde alışmamı sağladı.

Anadolu Efes Kaptanı Doğuş Balbay ile yaptığımız keyifli röportajın devamını Haziran 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.