Momenta 36HT

Momenta 36HT

Momenta 36HT seyir testi

Momenta Yachts’ın küçük boyunun altında geniş yaşam alanları ve kullanışlı detaylar sunan, ilk modeli Momenta 36HT ile Pendik açıklarında test seyrine çıkıyoruz.

Yazı: Kadir Pirasoğlu – Fotoğraflar: Osman Uğur – Kerem Sanliman

Ülkemizde tekne sektörünün gelişmesinin sağlam, sahibine güven veren teknelerin uygun fiyat kriterleriyle Türk üreticiler tarafından üretilmesiyle sağlanacağına inanıyoruz. 2012 yılında İntekmar A.Ş bünyesinde kurulan Momenta Yachts bu yolda ilerleyen firmalardan bir tanesi. 2013 yılında ilk teknesini suya indiren firma otomotiv sektöründe kompozit malzemeler üzerine kazandığı deneyimi tekne sektörüne aktarıyor.
Bugüne kadar beş gövdeyi suya indiren Momenta Yachts, 36HT modelinin üretimine altı ve yedinci gövdeyle hız kesmeden devam ediyor. Yetkililer sekizinci gövdenin Open versiyonla üretileceğini ve tersanenin de ayrıca yeni bir 45FT yelkenli tekne üretimine başladığını belirtiyorlar. Şubat ayında CNR Avrasya Boat Show’da incelediğimiz ve test listemize aldığımız Momenta 36HT ile sezon öncesi seyre çıkmak üzere Pendik Marina’dayız. Firma yetkililerinden aldığımız kısa bir brifingin ardından Adalar’a doğru açılıyoruz.

GÜVERTE

Teknenin kıç aynasında yüzme platformuna açılan bir kapı bulunuyor. Kıçtankara bağlamalarda rahatlıkla buradan giriş çıkış yapılabiliyor. Yüzme platformu sabit fakat arzu edilirse uzatılabiliyor. Dört basamaklı merdiven denize iniş ve çıkışları kolaylaştırıyor. Havuzlukta L şeklinde 5-6 kişinin rahatlıkla oturabileceği bir oturma bölümü yer alıyor. Minderlerin altı teknedeki her oturma alanında olduğu gibi saklama alanı olarak değerlendirilmiş. Firma masa koyarak havuzluğun alanından çalmak istememiş ve tercihi tekne sahibine bırakmış. Güvertede tik kaplama tercih edilmiş. Tekne gövdesinde beyaz ve kırmızı başta olmak üzere farklı renkte jelkot uygulamaları standart olarak yapılıyor. Metalik boyaysa opsiyonel olarak sunuluyor. Gövde tasarımıyla renk uyumu gayet iyi. Kırmızı rengin daha bir çekiciliği olsa da beyaz renk sade ve sportif hava veriyor. Yanaşmalarda tekneyi bir nebze korumak için güverte çevresine koruyucu lastik usturmaça yerleştirilmiş. Pencere çerçeveleri, mapalar, koçboynuzları, küpeşteler oldukça estetik bir görünüşe sahip.

Momenta 36 Ht - Salon
Momenta 36 Ht – Salon

Momenta 36HT test yazımızın devamını Haziran 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.