Elan GT5

Elan GT5

Elan GT5 izlenim

Başarılı ve kendini kanıtlamış bir performans cruiser gövdesine sahip Elan GT5, alıcısına farklı bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Yazı: Kadir Pirasoğlu

Slovenyalı tersane Elan Yachts’ın performans cruiser serisindeki ilk modeli GT5, eski E5 gibi Rob Humphreys tasarımı çeneli gövdeyi kullansa da, çok daha farklı görünüşe sahip bir yat.
Elan, model isminin özellikle otomobillerden alındığını belirtiyor; bu bir ‘Gran Turismo’ ve ‘Grand Touring’ yatı. Elan’ın birkaç yıldır süren sessizliğinin ürünü olan GT5, performans cruiser segmentinde rekabet edecek birçok özelliği üzerinde barındırıyor. Sportif Elan E5 gibi kendini ispatlamış bir gövde üzerine tasarlanan yeni model, kullanıcıların konfor ihtiyaçlarının karşılanması için yeni bir iç mekân ve bunu yaparken gene kendini ispatlamış olan dek salon serisi Impression’dan ilham alınarak üretilmiş. GT5’te dek salon yerleşimi bulunuyor; salonun bir kot altında ve ilerisinde, ana bölmede yer alan mutfak enine yerleştirilmiş. Havuzluktan bu kadar uzak bir mutfak uzun açıkdeniz seyirleri için en kullanışlı yerleşim planı olmasa da, zaten teknenin tasarımında esas amaç konforlu kısa seyirler yapmak.

KULLANIŞLI GÜVERTE
GT5’e kıçta bulunan katlanabilir platformdan geçiliyor. Bu platform tekne sahibinin isteğine göre iki farklı boyutta sunuluyor. Ancak her ikisi de su seviyesine kadar indirilebilmeleri sayesinde yüzmek ve çocukları eğlendirmek için kullanışlı özellikteler. İki dümenin gerisinde yer alan havuzluk ambarları hem oturmak, hem de bir şeyler muhafaza etmek için kullanılıyor; ancak bu bölümü bir ızgara ve lavaboyla donatma seçeneği de mevcut. Oturma bölümünde iki havuzluk masası yer alıyor, masaların dışarı bakan kanatları kapatılabilir ya da alçaltılabilir olduğundan oturma kısımları rahat güneşlenme minderlerine dönüşebiliyor.

Dümen mahalli çift dümenin gerisinden ileri doğru tam görüş sunmaya yetecek kadar alçak tutulmuş. Iskotaların yan güvertelerden geriye kadar kanallardan geçirilerek havuzluk ve coachroof’un üzerinin boş bırakılması sağlanmış. Dümenin her iki yanında, kolay ulaşım için yakına yerleştirilen vinçler de teknenin az sayıda kişiyle seyir yapmasını kolaylaştırıyor.

Elan GT5 salon
Elan GT5 salon

Elan GT5 izlenim yazımızın devamını Haziran 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.