Büyüleyici Hırvatistan

Büyüleyici Hırvatistan

Büyüleyici Hırvatistan Gezi Yazısı

Hırvatistan adaları ve koyları, büyüleyici güzellikleriyle göz kamaştırırken bu adalardaki sosyal yaşam ise unutulmayacak cinsten.

Yazı: Ali Çiçekli

Limonata gibi bir iklimde yelken yaparken Hırvatistan’ın dantel gibi işlenmiş onlarca ada ve koylarının güzelliğine inanamayacaksınız. Gün içinde yelken ve yüzme sonrası geceye enerjiniz kaldıysa birçok beach club, restoran bar ve gece kulüpleriyle Hvar adası Mykonos’a rakip. Genç yelkencilerin filotilla şeklinde tercih ettiği bu rotada sakin bir konaklama istiyorsanız bir filotillanın ortasında kalmamaya dikkat etmelisiniz.

Özellikle yaz sıcaklarından bunalanlar için Temmuz aylarında ortalama 25 derece sıcaklığı ve parlayan güneşiyle Hırvat adaları yelkencilere şiddetle tavsiye edebileceğim bir diğer rota. Hırvatistan’da yaklaşık 1200 adanın birçoğunda yerleşim olmamasına rağmen Adriyatik’te yelken için ideal rotaların başını çekiyor.

Hırvat adaları coğrafi olarak memleketimin kıyılarına çok benziyor. Aynı bizdeki gibi çam ağaçları neredeyse denizin içinden çıkıyor. Ancak bu rotayı yapacak yelkencilere dikkat etmeleri gereken bir kaç ipucu vermeliyim. Marinalar oldukça dar 40 feet ve üzeri teknelerde ya usturmaçalarınıza ya da manevra yeteneklerinize güvenmelisiniz.

Ali Çiçekli Hırvatistan Gezi YazısıAdalarda talebe göre marina kapasitesi sınırlı, marinalarda yer bulamadığınızda gene sınırlı sayıda tonoza bağlanabiliyorsunuz ancak eğer tonoz da bulamazsanız geceleyecek yer bulmak zor olabilir. Marina fiyatları değişmekle birlikte aşırı pahalı değil, 50 -70 Euro civarında olan ücret tonozlar için ise daha düşük. Hırvatistan’da para birimi Kuna ancak Euro’yu Kuna’ya çevirmekte zorlanmıyorsunuz. Bazı iş yerleri Euro da kabul ediyor.

Hırvat adalarının bizim memleketin aksine hayran kaldığım özelliğiyse zorunlu olmadıkça her yere beton dökmemiş olmaları ve korunmuş doğal güzellikleri. Dolayısıyla eğer kapasite 10 tekneyle sınırlıysa 11’inciyi almıyorlar, “kusura bakma yer yok” deyip yollayıveriyorlar. Bu rotada özellikle yüksek sezon olan temmuz ve ağustos aylarında bizim kıyılarımıza ve komşu Yunanistan’a göre yer bulmanın daha fazla sorun olduğunu unutmadan seyir planınızı yapmanız gerekiyor.

Bu yazımda sizlerle Split A.C.I marinadan çıkarak çevre adalarda yaptığımız seyri paylaşmak istiyorum. Bu rotayı yapacaksanız bir gününüzü Split’in kendisine ayırmalısınız çünkü çok eğlenceli ve turistik bir şehir. Ayrıca dünyada en iyi korunan şehirlerden biri olması nedeniyle fazlasıyla zaman ayrılmaya değer.

Büyüleyici Hırvatistan gezi yazımızın devamını Haziran 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.