İki Farklı Dünyayı Birleştirdik

İki Farklı Dünyayı Birleştirdik

Biri yelkenci, diğeri televizyoncu… Edhem Dirvana ve eşi Tanem Sivar Dirvana… Farklı iki dünyada doğdular, yetiştiler ve Bozburun’da biraraya geldiler, Avustralya’da evlendiler. 1.5 sene önce Marmaris’te dünyaya gelen oğulları Süleyman ile birlikte aile oldular…

Röportaj: Selcen Tanınmış Fotoğraflar: Osman Uğur Video: Kadir Pirasoğlu

Türkiye’nin ilk yelkencilerinden biri olan Prof. Dr. Süleyman Dirvana’nın vefatında iki vasiyeti vardı. “Seddülbahir’e gömülmek istiyorum. Ege rüzgârı mezarımın üstünde essin” demişti. Ailesi bu vasiyetini yerine getirdi. İkinci isteğiyse “Türklerin denizi, rüzgârı daha çok sevmesi”… İşte bu ikinci vasiyet için oğlu Edhem Dirvana büyük emek harcıyor. Öyle ki onu denizciliğin her alanında görmek mümkün. Çok gövdeli ve su kanatlı (foiling tipi) tekneleri getirip gençlere ilham olmaktan tutun, fırsat buldukça verdiği eğitimler, Bozburun ve Tuzla’daki yat kulüplerinde yarattığı ve herkese ulaştırmaya çalıştığı “denizci” ortamlar, seminerler ve sohbetler… “Mavi vatan bekçileri” için daha çok çalışmayı göze alan Edhem Dirvana ve eşi Tanem Sivar Dirvana ile Tuzla Yat Kulüp’te biraraya geldik. Hem bu tatlı çiftin romantik hikâyesini hem de denizciliklerini uzun uzun konuştuk. Sohbetimiz burada, videomuz ise Youtube Oşinaryus kanalımızda.

Biriniz yelkenci, diğeriniz televizyoncu… Nasıl biraraya geldiniz?
Tanem: Biz aslında Bozburun Yat Kulüp’te tanıştık. Ben oraya tatile gitmiştim, aramızda tatlı bir arkadaşlık başlamıştı ama ancak yıllar sonra ikinci bir tatilde biraraya geldik. Anlatması zor… Nasıl olduğunu anlamadan, sanki başlaması gerekiyormuş gibi, çok fazla konuşmadan, planlamadan bir şeyler oldu gitti.
Edhem: Belki o dönemde ikimizde hayatta böyle bir şeye hazır hale geldik. Ve tam doğru zamanda, bir anda başlayıverdi. Tam da bizim Extreme Sailing Series’e hazırlanma dönemimizdi. Tanem o süreçte bana medyadaki tecrübeleriyle de çok destek oldu.
Tanem: Aslında biz iki farklı dünyayı biraraya getirdik. Edhem zaten spor dünyasında ve medyasında sevilen, tanınan biriydi. Ben de o dönem televizyon kanalında program yapıyordum. Güçlerimizi birleştirdik diyebiliriz.

 

Edhem Dirvana ve Tanem Sivar Dirvana ile gerçekleştirdiğimiz röportajın devamını Mayıs 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.