Volkanik Adalara Seyir

Volkanik Adalara Seyir

Eolie Adaları Tekne Seyri

Tekne sahiplerinin yeni sezona hazırlandığı, charter firmalarının rezervasyon almaya başladığı bugünlerde farklı bir rota arayışında olan denizcilere Akdeniz’in ortasında, çok da bilinmeyen bir seyir önerim var; volkanik Eolie Adaları.

Yazı ve Fotoğraflar: Ali Çiçekli

Atina’dan Corfu’ya seyrimiz sırasında demirlediğimiz ve sizlerle daha önce bu sayfalarda paylaştığım Yunanistan’ın Paxos Adası’nda bir yelkenciyle yaptığımız sohbet sırasında gezdiğimiz gördüğümüz yerlerden bahsediyorduk. Denizde en keyif aldığım şeylerden biri de denizcilerin birbirleriyle iletişim kurma biçimi; samimi ve öğretici. İşte böyle samimi bir sohbet anında kendisine Akdeniz’de en sevdiği seyir noktalarını sorduğumda bana Sicilya’da Portorosa’yı tavsiye etmişti. Biraz bölgeyi araştırdığımda karşıma çıkan Eolie Adaları bende şimdiye kadar görme şansını yakaladığım en güzel rotalardan biri olacağı düşüncesini yarattı. Özellikle hâlâ aktif bir volkan olan Stromboli Adası’nı görme fikri beni çok heyecanlandırdı. Bu adayı görmekle kalmayıp bir de yanardağın tepesine 4.5 saat durmadan tırmanınca bu gezi gerçekten unutulmaz oldu. Geçtiğimiz yaz gerçekleştirdiğimiz bu rotayı sizlerle paylaşmasam olmazdı.

Denizci arkadaşlarım Mehmet (Ballast Mehmet) ve Sina ile birlikte planladığımız seyre eşleri de katılınca daha önce deneyimlemediğim bir tekne kiralamaya karar verdik ve yaşam alanlarıyla kamaraları geniş olan 2018 model bir Bavaria Cruiser 51 seçtik. Seyrimiz uzun etaplar yerine kısa ve adalar arasında dinlenerek geçeceğinden bu bizim için iyi bir tercih olacaktı.

Sicilya’nın kuzeyinde, Tiren Denizi’nde yer alan ve bir dizi volkanik adadan oluşan Eolie Adaları adını Yunan mitolojisinde denizler tanrısı Poseidon’un oğlu rüzgâr tanrısı Aiolos’tan almış. Eolie Adaları 2000 yılından beri UNESCO’nun Dünya Kültür Miras Listesi’nde de yer alan bir adalar topluluğu. Bizim Ege adalarına benzer şekilde birbirinden çok uzak olmayan Eolie Adaları’nın her birinin ayrı bir hikâyesi olduğunu öğrenince ekibimiz için çok eğlenceli geçecek bir seyir için ideal bir rota seçtiğimiz konusunda ortak fikre sahiptik.

Sicilya’nın Messina bölgesine bağlı Portorosa’ya ulaşmak için Katanya havalimanına uçuluyor. Buraya Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşları var ve yaklaşık 2.5 saat sürüyor. Uçuştan sonra 1.5 saatlik araç yolculuğuyla da Portorosa’ya varıyorsunuz. 5-6 kişilik bir minibüs için genelde 200-250 Euro olarak başlanılan transfer pazarlığını 150 Euro’ya indirebileceğinizi düşünüyorum. Yol üzerinde yer alan ve ister seyirden önce, isterseniz de sonraya bırakabileceğiniz ama asla görmeden dönmemeniz gereken iki yerden anlatmaya başlayalım. Bu yerler için tatilinize iki ekstra gün eklemeniz yerinde olacaktır çünkü buraya kadar gelmişken Taormina ve Etna Yanardağı’nı görmeden dönmek olmaz.

TAORMINA

Godfather serisinin bazı bölümlerinin çekildiği Taormina kasabası İyon Denizi’nin kıyısında bulunuyor. Önce Antik Yunan, sonra Romalıların yaşadığı kasaba bir dağın yamacına kademe kademe kurulmuş ve âdeta gök mavisiyle yeşilin birleşerek denizle buluştuğu bir noktada yer alıyor. Burası birçok ünlünün de tatil için tercih ettiği turistik bir nokta. Binalar ve antik kalıntılar çok iyi korunmuş. Kasabanın ana caddesi âdeta bir podyum gibi ünlü markaların yer aldığı küçük butik mağazalarıyla bezenmiş. Lokal seramik dükkânlarının da bulunduğu Taormina çarşısı görülmeye değer. Burada dolaşmak, iyi bir yemek ve plajlardan birinden denize girmek size çok iyi gelecek. Bir kez daha bu rotayı yaparsam mutlaka Toarmina’da bir gece konaklarım.

Eolie Adaları gezi yazımızın devamını Mayıs 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.