İlk teknesini alacaklara öneriler

İlk teknesini alacaklara öneriler

İlk tekne alımında karşılaşılan zorlukları adım adım aşarak, sık yapılan hatalara düşmeden, ayırdığınız bütçeyle hayallerinizi süsleyen tekneye ulaşmak mümkün mü?

YAZI: Fırat Göker instagram: @captain_goker

Her geçen gün daha da boğucu hale gelen şehir yaşamının üstüne, içinden geçmekte olduğumuz pandemi döneminin etkileri eklenince, denizin ve doğanın sundukları belki de hiç olmadığı kadar cazip şu günlerde. Siz de tekne sahibi olma planlarınızı öne almak için daha iyi bir mazeretinizin olamayacağını fark ederek yıllardır hayalini kurduğunuz tekneyi almak için kolları sıvamış olabilirsiniz. Fakat yeterli bilgi ve deneyime sahip olmamak sizi korkutuyor olabilir. Zira tekne pazarı daha önce hiç olmadığı çeşitliliğe sahip günümüzde. Piyasada sizi balık tutarken birkaç saatliğine rahat ettirecek tekneden tutun da dünya turunuzda dahi ev konforunu sunmak üzere tasarlanmış, iddialı birçok seçenek mevcut. Bunlara ikinci el tekne pazarındaki alternatifleri de ekleyince, ayrılan bütçeyle alınabilecek en iyi tekneyi bulmak zor bir deneyim gibi görünebilir.

Tekne sahibi olmadan önce denizde vakit geçirmiş olmanız, daha da iyisi eğitim almış olmanızın, beklentilerinizi netleştirmenize faydası olacaktır. İyi bir eğitmen tekne tercihinizi yapmanızda yol gösterici olacağı gibi, tekne satın alma aşamasında da bilgi birikimiyle size destek olabilir. Denizci dernekleri ve topluluklara katılarak almayı planladığınız teknenin benzerine sahip kaptanlarla iletişime geçebilir ve fikirlerini de alabilirsiniz. Kendi hatalarından ders çıkarmayı bilen denizciler genel olarak bilgi ve deneyimlerini paylaşma konusunda isteklidirler. Burada dikkat etmeniz gereken, tek kişinin yorumu yerine birçok kaptanın bilgi birikiminden sonuç çıkarmaya çalışmak olmalıdır. İlgilendiğiniz teknenin aynısı ya da benzerini kiralamak ise size net fikir verebilir. Bu imkânlardan hiçbirisine sahip değilseniz, güvenilir bir tekne broker’ından da destek alabilirsiniz. Gelin satın almaya giden adımlara birlikte bakalım.

HANGİ TEKNE?

Göz kamaştıran motoryatlar, okyanusları aşabileceğiniz yelkenli tekneler, konfor ve yelken keyfini birlikte sunan katamaranlar ve niceleri… Aralarında kaybolmadan önce yapmanız gereken kendinize basit sorular sormak olmalı. Teknenizi hangi amaçlarla, ne uzunlukta periyodlarda, kaç kişilik bir ekiple, hangi deniz (ya da göl) şartlarında kullanmak beklentisindesiniz? Ve bunlara ayırabileceğiniz bütçe ne kadar? Vereceğiniz her cevap seçeneklerinizi biraz daha daraltmanızı sağlayacaktır. Karasızlık yaşıyorsanız, seyir yapmayı planladığınız bölgelerde, hayal ettiğiniz senaryolarda sıklıkla tercih edilen tekne tipleri size iyi fikir verebilir.

lk teknenizi almak için yaptığınız araştırmalarda, katıldığınız fuarlarda, gezdiğiniz teknelerde seyir güvenliği, CE standardı, işlevsellik, donanım özellikleri, uzun vadeli bakım/onarım masrafları gibi önemli konulardansa, yaşam lüksüne dair detaylar ilginizi daha çok cezbedebilir. Bu masum hatanın farkında olan tekne üreticileri, teknik detaylar yerine barbekü, mini buzdolabı gibi özellikleri potansiyel müşterilerine anlatmaya daha isteklidirler. Benzer şekilde, görüştüğünüz tekne sahipleri kronik sorunlar yerine sizlere favori demir yerlerini anlatabilir. Bunlara dikkat etmeli, ilk sezonda ihtiyaçlarınızı karşılamadığını fark ettiğiniz ya da masrafları bütçenizi aşacak bir tekne almamak için kriterlerinizi doğru belirlemelisiniz.

İlk teknesini alacaklara öneriler yazısının devamını Şubat 2021 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.