Katamaranla sert havada seyir

Katamaranla sert havada seyir

Katamaranla Sert Havada Seyir

Kötü havayı önceden tahmin etmek fırtınaya hazırlanmanın en iyi yolu; ancak hazırlıksız yakalanırsanız Nigel Irens’ın katamaranla sert havada seyir hakkında özel bazı tavsiyeleri var.

Sert havalarıtartışırken tüm katamaranlarda işe yarayacak tek bir formül olmadığını unutmayalım. Standart bir gezi katamaranında uygulanacak strateji performans odaklı bir modelden çok daha farklı olacaktır.

Bir yarış teknesinin yüksek kaliteli hava tahminlerine erişim olanağı olduğundan rotasını değiştirerek tehlikeli bölgeden uzak kalmayı başarabilir. Baş kesitleri narin performans gezi tekneleri çok sert şartlar dışında rüzgâraltına seyirde sörf yapabilir ve 10-15 saniyelik sürelerde 20kt ve üzeri süratlerde güvenle hareket edebilir.

Öte yandan, aynı koşullarda daha dolgun kesitli charter katamaranları ekibin bu şartlara rağmen aşırı yüklenmesi halinde kısa sürede tehlikede olduğu hissini vermeye başlar. Doğal olarak yelken küçültmek ilk çözüm. Ancak yazımızın önceki bölümlerinde de belirttiğimiz gibi rüzgâraltına seyirde anayelkene camadan vurmak ancak rüzgâra dönerek mümkün. Rüzgâr ve deniz durumu artıyorsa bunu güvenle yapmak için geç kalınmış olabilir.

Deneyimli bir ekip rüzgârın artacağını öngörerek birkaç saat öncesinden camadan vurmuş olabilir. Ön sahada bir yelkeni küçültmek çok daha kolay, özellikle sadece floku biraz boşlayıp sarmaktan bahsediyorsak. Asimetrik balonu indirmek de zor olabilir, ancak en azından tehlike arz etmeyecektir.

Çok fazla yelkenle yakalanmak ve dönüp bir camadan vurma şansını kaçırdığınızı bilmek hoş bir durum değil. Bu duruma istemeden düştünüz, yine de bir çıkış planı yapmak zorundasınız.

Yazının devamı Temmuz 2016 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.