Mercury’den 450hp gücünde bir dev

Mercury’den 450hp gücünde bir dev

Mercury 450hp V8

Mercury bugüne kadar ürettiği en güçlü model olan 450hp 4,6lt V8 ile herkesin önüne geçiyor.

Yamaha’nın 425hp XTO modeliyle dünyanın en güçlü seri üretim dıştan takma makinesi unvanını almasının üzerinden henüz birkaç ay geçmişken Mercury 4.6lt V8 bloğunun yeni süper-şarjlı 450hp versiyonuyla liderliği geri alıyor. Yeni Mercury 450R Yamaha’nın XTO’sundan 25hp daha güçlü oluşunun yanında tam 129kg daha hafif. Bu etkileyici güç-ağırlık oranının daha ağır olan Yamaha’ya göre özellikle hafif gövdeli yüksek performans RIB’leri ve spor teknelerde çok daha iyi bir hızlanma ve kontrol kolaylığı sağlaması bekleniyor.

PERFORMANS ARTIŞI

Performansta en önemli rolü silindirlere çok daha yoğun, basınçlı hava ve yakıt gönderen süper-şarj oynuyor. Mercury 2.6lt sıralı altı silindirli Verado makine serisinde kullandığı benzer düzenlemeyle süper-şarj konusunda deyimini ortaya koyuyor. Ancak bu daha yüksek kapasiteli yeni nesil 4.6lt V8 makinelerdeki ilk süper-şarj ilavesi. Bu sayede zaten 400hp’lik güce sahip Mercury 400R modeline göre yüzde 40 daha fazla tork üretiyor.

Süper-şarj 2.4lt kapasiteli kayış tahrikli ve hava yoğunluğunu artırmak ve giriş şarjı sıcaklığını düşürmek için su soğutmalı sarmal bir ünite kullanılmış. Bir ilave güç valfi, takviye basıncı ortam sıcaklığına göre ayarlamak ve yüksek performansı hava şartlarından etkilenmeden koruyabilmek için otomatik olarak ayarlıyor. Modelin bir diğer önemli özelliğiyse maksimum güç üretimi ve çalışma güvenilirliğini bazı yüksek performanslı makinelerin tercihi daha zor bulunan ve daha pahalı kurşunsuz süper benzin yerine sıradan 89 oktan kurşunsuz benzinle sağlayacak şekilde tasarlanmış olması.

Kayış tahrikli süper-şarjın doğal emmeli makinelere kıyasla bir diğer avantajı da silindir hacmini veya makine devrini artırmadan yüksek güç sağlamanın yanında alçak devirlerde de yüksek tork değerleri üretebiliyor olması. Böylece kayışa geçişte daha güçlü bir hızlanma sağlanabiliyor. Sistem ayrıca egzoz tahrikli turbo-şarja göre çok daha iyi bir gaz tepkisi sunuyor.

Dezavantajı ise süper-şarjın makineden güç kullanması, bu nedenle pervanede istenen beygir gücünü üretebilmek için daha çok çalışıp daha fazla yakıt tüketmesi gerekiyor. Sistem belirgin bir vınlama gürültüsü yaratıyor, buna karşın bu modelde kullanılan amaca uygun tasarlanmış bir emme susturucusuyla yüksek frekanslı ötme bastırılırken egzozun derin uğultusu korunuyor.

Mercury 450R V8 4.6lt

İNCE VE KOMPAKT

Makine Verado V8 300hp modelinde kullanılan tamamı alüminyum sekiz silindirli blok üzerine kurulu. Bu blok genel ölçüleri en aza indirmek için alışılmışın dışında 64 derecelik bir V açıya sahip. Süper-şarjın ekstra ağırlığına rağmen 450R, 313kg ağırlığıyla doğal emmeli 300hp V8 Verado’dan 42kg daha ağır ancak 5.6lt Yamaha XTO’dan hala 129kg daha hafif. Modelde ayrıca 300hp V8 ile aynı zarif dış kapağın içine süper-şarj da sığdırılmış. Çift makine kurgularında merkezden merkeze mesafe yalnızca 26 inç, böylece sınırlı yere sahip kıçaynalarda çift, üçlü, hatta dörtlü uygulamalar kolaylaşıyor. Ortaya çıkan ilave güç ve hararetle başa çıkabilmek için temel makinede yeni yüksek kapasiteli yağ soğutucusu ve orta kısımda soğutma suyunun akışını artıran bir kontrol valfi gibi bazı değişiklikler yapılmış. Valf grubu silindir başına dört valf için dörtlü bir eksantrik tasarımına sahip ve özel yüksek performans eksantrik profilleri ve yarış kalitesinde Inconel egzoz valfleri gazların silindir giriş ve çıkışlarında akışı kolaylaştırıyor. Eksantrik şaftlar zincir tahrikli ve artırılmış dayanıklılık ve azaltılmış bakım gerekleri için bir yağ bölümü içinde çalışıyorlar. Son devir 5800-6400rpm arasında, böylece kullanıldığı teknenin boy ve ağırlığına en uygun farklı pervanelerin seçimine olanak sağlanıyor.

MERCURY ŞANZIMAN SEÇENEKLERİ

Bir seri farklı pervane opsiyonu yanında 450R iki farklı şanzımanla seçilebiliyor. 5.44 HD maksimum sürati 74kt’a kadar olan teknelerde geleneksel sualtında kalan uygulamalar için tasarlanmış. Opsiyonel Sport Master şanzıman ise yarış tekneleri ve yüksek performanslı özel teknelerde yüzey kesici uygulamalar için tasarlanmış.

Performans vurgusuna karşın 450R üç yıllık fabrika garantisi (beş yıla kadar uzatılabiliyor) ve V8 Verado’nun beğeni kazanmasını sağlayan tüm özelliklerle birlikte sunuluyor. Bunlar arasında standart sunulan elektro-hidrolik dümen sistemi, çoklu makine montajlarında joystick kontrolü, rutin yağ kontrol ve tamamlama için dış kapak üzerinde kolay açılan daha küçük bir kapak, hızlı akü şarjı için 115A bir alternatör ve kolay kumanda sağlayan uyarlanabilir sürat kontrolü bulunuyor.
İlk 450R makinelerin 2020 sezonu başında hazır olması bekleniyor
İLETİŞİM: mercurysport.com

TEKNİK ÖZELLİKLER
Kapasite- 4.6 litre
Konfigürasyon – 64° V8
Emme – Supercharged
Çap ve strok – 92mm x 86mm
Max güç – 450hp
Max rpm – 5,800-6,400rpm
Rölanti rpm – 600rpm
Ağırlık – 313-324kg
Garanti- 3 yıl sınırlı