Mercury’den 450hp gücünde bir dev

Bu haberin tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca okuyabilirsiniz.

Mercury 450hp V8

Mercury bugüne kadar ürettiği en güçlü model 450hp 4,6lt V8 ile herkesin önüne geçiyor.

Yamaha’nın 425hp XTO modeliyle dünyanın en güçlü seri üretim dıştan takma makinesi unvanını almasının üzerinden henüz birkaç ay geçmişken Mercury 4.6lt V8 bloğunun yeni süper-şarjlı 450hp versiyonuyla liderliği geri alıyor. Yeni Mercury 450R Yamaha’nın XTO’sundan 25hp daha güçlü oluşunun yanında tam 129kg daha hafif. Bu etkileyici güç-ağırlık oranının daha ağır olan Yamaha’ya göre özellikle hafif gövdeli yüksek performans RIB’leri ve spor teknelerde çok daha iyi bir hızlanma ve kontrol kolaylığı sağlaması bekleniyor.

PERFORMANS ARTIŞI

Performansta en önemli rolü silindirlere çok daha yoğun, basınçlı hava ve yakıt gönderen süper-şarj oynuyor. Mercury 2.6lt sıralı altı silindirli Verado makine serisinde kullandığı benzer düzenlemeyle süper-şarj konusunda deyimini ortaya koyuyor. Ancak bu daha yüksek kapasiteli yeni nesil 4.6lt V8 makinelerdeki ilk süper-şarj ilavesi. Bu sayede zaten 400hp’lik güce sahip Mercury 400R modeline göre yüzde 40 daha fazla tork üretiyor.

Süper-şarj 2.4lt kapasiteli kayış tahrikli ve hava yoğunluğunu artırmak ve giriş şarjı sıcaklığını düşürmek için su soğutmalı sarmal bir ünite kullanılmış. Bir ilave güç valfi, takviye basıncı ortam sıcaklığına göre ayarlamak ve yüksek performansı hava şartlarından etkilenmeden koruyabilmek için otomatik olarak ayarlıyor. Modelin bir diğer önemli özelliğiyse maksimum güç üretimi ve çalışma güvenilirliğini bazı yüksek performanslı makinelerin tercihi daha zor bulunan ve daha pahalı kurşunsuz süper benzin yerine sıradan 89 oktan kurşunsuz benzinle sağlayacak şekilde tasarlanmış olması.

Kayış tahrikli süper-şarjın doğal emmeli makinelere kıyasla bir diğer avantajı da silindir hacmini veya makine devrini artırmadan yüksek güç sağlamanın yanında alçak devirlerde de yüksek tork değerleri üretebiliyor olması. Böylece kayışa geçişte daha güçlü bir hızlanma sağlanabiliyor. Sistem ayrıca egzoz tahrikli turbo-şarja göre çok daha iyi bir gaz tepkisi sunuyor.

Dezavantajı ise süper-şarjın makineden güç kullanması, bu nedenle pervanede istenen beygir gücünü üretebilmek için daha çok çalışıp daha fazla yakıt tüketmesi gerekiyor. Sistem belirgin bir vınlama gürültüsü yaratıyor, buna karşın bu modelde kullanılan amaca uygun tasarlanmış bir emme susturucusuyla yüksek frekanslı ötme bastırılırken egzozun derin uğultusu korunuyor.

İklim Değişikliği yazımızın devamını Eylül 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın