Monaco Energy Boat Challenge

Monaco Energy Boat Challenge

8. Monaco Energy Boat Challange, 6-10 Temmuz tarihleri arasında yatçılığın geleceğini inşa etmek için öğrenciler ve profesyonelleri Monako’da bir araya getirecek.

8. Monaco Energy Boat Challenge, 6-10 Temmuz tarihleri arasında Monako’da gerçekleşecek. Etkinlik, araştırmacıları, akademisyenleri, geleceğin mühendislerini, mucitlerini, yatçılık ve enerji profesyonellerini kolektif yaratıcılıklarını göstermek amacıyla davet ediyor.

Yarışmacılar şimiden projelerini yetiştirmek için çok çalışıyorlar. Yacht Club de Monaco, Prince Albert II of Monaco Foundation ve International Powerboating Federation tarafından düzenlenen organizasyonda, tekneler için alternatif temiz tahrik sistemleri yarışacak.

12 ülkeden 17 takımın Enerji Kategorisi’nde yarışacağı yarışmada, üç kategoride yaklaşık 35 takımın mücadele etmesi bekleniyor. Hollanda, İtalya, Almanya gibi ülkelerin yanı sıra Çin, Peru, BAE gibi ülkelerden de takımlar yarışacak.

8. Monako Enerji Boat Yarışması
Fotoğraflar Carlo Borleng

Monaco Energy Boat Challange’daki üç kategori

Enerji Kategorisi adayları, tüm ekipler aynı miktarda enerji kullanmakla sınırlı olacak şekilde, kendi seçtikleri bir yenilenebilir enerji kaynağını kullanarak, bir tahrik sistemi tasarlayacak. Her takıma Yacht Club de Monaco tarafından bir katamaran gövdesi verildi. “Yakıt hücresi, tahrik verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için ısı geri kazanımı ve yapay zeka gibi terimler artık bilim kurgu değil” deniyor.

2014’teki ilk etkinlikten bu yana var olan Solar Kategorisi, yalnızca güneş enerjisiyle çalışan teknelerle ilgili. Bire bir düellolar, slalom kursu ve dayanıklılık yarışları ekiplerin sınırlarını zorlayacak. Bu yıl Avrupa genelinden 15 takımın bu kategoride yarışması bekleniyor.

Eskiden Offshore şimdi ise Open Sea (Açık Deniz) olarak adlandırılan son kategori, halihazırda piyasada bulunan veya girmek üzere olan tekneler için, dayanıklılık parkuru ve manevra kabiliyeti mücadelesiyle iyi bir test imkanı sunuyor. Teknelerin otonomisini test edilirken karşılaşılan çeşitli zorluklardan biri de Monako’dan İtalya’daki Ventimiglia’ya 16 deniz mili süren (29,6 km) bir yarış olacak.

“Halihazırda piyasada bulunan veya geliştirilmekte olan elektrikli veya hidrojen tekneler için, Monaco Energy Boat Challenge, başka hiçbir şeye benzemeyen bir test ortamı sağlıyor.” deniyor. Açık Deniz sınıfı, profesyonellerin en son yenilikler için yararlanabileceği bir teknoloji vitrini görevi de görüyor. Open Sea kayıtları 15 Mayıs 2021’de sona erecek.

Etkinliğin uzun süredir ortakları olan Iqos ve Credit Suisse’e, BMW ve YPI (Yachting Partners International) da ikinci kez katıldı. Tüm bu ortaklar, teknik uzmanların yanında Monaco Energy Boat Challenge jürisinin bir parçası olacaklar.

Yarışmanın duyurusu bu video ile yapıldı.

İLETİŞİM: yacht-club-monaco.mc

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.