Özgürlüğün Küçük Hali; Hotomobil

Özgürlüğün Küçük Hali; Hotomobil

İster tatil amaçlı, ister bir yaşam biçimi olarak kullanılsın karavanlara olan ilgi gitgide artıyor. Küçük bir alanda kompakt ve kullanışlı bir yaşam sunan Hotomobil onlardan biri.

Yazı: Kadir Pirasoğlu
9. yüzyılın sonlarına doğru Avrupa’da sirk çalışanlarının konaklaması için tasarlanan karavanlar daha sonra Avrupalı çingeneler tarafından kullanılmaya başlandı. Otomobil sektörünün yıllar içinde gelişmesiyle birlikte çekme aracına ihtiyaç duyulmadan kullanılan karavan türü motokaravanlar ortaya çıktı.

Günümüzde karavanlar ister çekme olsun ister motokaravan, sağladığı imkanlar ve bir ev ortamını aratmayan yatak, mutfak, banyo gibi yaşamsal bölümleriyle gitgide daha çok kişi tarafından kullanılıyor. Karavanlara olan talebin ana sebepler arasında özgürce gezme isteği, tek bir yere bağımlı kalmama, minimal ve ekonomik yaşam imkânı sunması gibi nedenler bulunuyor. Tercihe göre değişiklik gösterse de ülkemizde motokaravanlar küçük boyutları, trafik içerisinde kolay kullanımı ve park yeri avantajlarıyla sıkça karışımıza çıkıyorlar.

Fiat ve Restar A.Ş. işbirliğiyle dört yıldan uzun süren tasarım, geliştirme ve test süreçleri sonunda ortaya çıkan Hotomobil, Türkiye’de yüzde 100 yerli sermayeyle üretilen ve sektöre yeni giren bir motokaravan markası. Fiat Pratico kamyonet şasisi üzerine tasarlanan karavan, kompakt dış yapısı ve boyutuyla günlük işler için rahatça kullanabileceğiniz bir dizayna sahip.

KONFOLU İÇ TASARIM

Hotomobil İç Yerleşim
Hotomobil İç Yerleşim

Üç kişinin dört mevsim rahatlıkla konaklayabileceği ve seyahat edebileceği şekilde tasarlanan Hotomobil; Eco, Modern ve Elite gibi farklı donanıma sahip iç dizayn ve opsiyon seçenekleriyle kişiselleştirilebiliyor. Karavanın giriş kapısı aracın sağ tarafında yer alıyor. İçeride ön tarafa mutfak, sol tarafa banyo, arka kısma da U şeklinde koltuk ve katlanır masanın bulunduğu oturma bölümü konumlandırılmış. Oturma bölümü istenildiğinde çift kişilik yatağa dönüştürülebiliyor. Üçüncü tek kişilik yataksa opsiyonel olarak sunuluyor.

Başlangıç donanım seçeneği Eco pakette çift sıra oturma grubu ve minderleri, katlanır masa, ocaklı eviye, tuvalet, temiz ve atık su tankı gibi özellikler standart olarak yer alırken üçüncü yatak, klima, jeneratör, güneş paneli gibi özellikler opsiyonel olarak sunuluyor. Eco paket içerisinde olmayan ya da opsiyonel olarak sunulan birçok özellik Modern ve Elit paketlerde ya standart olarak yer alıyor ya da tercihe göre eklenebiliyor.

Fiat’ın gelişmiş 1.3lt 95 PS veya 1.6lt 120 PS motor seçenekleriyle üretilen Hotomobiller Karayolları Trafik Kanunu’na uygun M1 kategorisinde motokaravan olarak tescil ediliyor. Böylece bir binek otomobille aynı kategoride tüm yasal haklara sahip oluyorlar. Üç yıl 150 bin km yol garantisi sunulan Hotomobil’lerin fiyatı 149 bin TL’den başlıyor ve seçilecek donanım paketine göre farklılık gösteriyor.
İletişim: hotomobil.com