Rekabet ve Eğlence Birarada

Rekabet ve Eğlence Birarada

Üniversitelilerarası Yelken Yarışı Campus Cup - 2019

Üniversitelerarası yat yarışı Campus Cup, 15-17 Mart tarihleri arasında Marmaris’te gerçekleştirildi. Marmaris Uluslararası Yat Kulübü’nün bu yıl 11’incisini Nurol Bank desteğiyle düzenlediği organizasyonda 24 üniversite 35 ekiple yarıştı.

Yazı ve fotoğraflar: Kadir Pirasoğlu

EĞİTİM ŞART
Cuma akşamüzeri kulüp bahçesinde Protesto Kurulu Üyesi milli hakem Aslan Özçakır, ekiplere yelken yarış kuralları hakkında bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Kalabalık bir katılımla gerçekleşen toplantıda start sırasında ve şamandıra dönüşlerinde dikkat edilmesi gereken konular ve protesto verme yöntemleriyle ilgili bilgiler verildi.

YARIŞ HAZIRLIKLARI
Cumartesi günü brifing sonrası üniversiteli ekiplerin pontonlardaki koşuşturması görülmeye değerdi. Bazı ekipler teknelerindeki son işleri tamamlamaya çalışırken, bazıları ise işlerini bitirip hatıra fotoğrafı için teknelerinde yerlerini almışlardı.

EKİPLERİ ZORLAYAN RÜZGÂR
Her iki gün için başlama saati 12.00 olarak belirlenmişti. Ekipler parkura çıktıklarında komite onları Yalancı Boğaz önlerinde karşıladı. İlk yarış hazırlıklarını tamamlayan hakem komitesi ofsetli ve kapı dönüşlü sosis rota için start verdi. Temiz bir startla başlayan yarış için önce IRC1-2 ve 3 sınıfları, sonra da IRC4-5 ve Destek sınıfları yelken bastı. Kuzeyli 10-14 knot esen rüzgârda başlayan yarışta yer yer sağanaklarda rüzgâr hızı 30 knot’lara kadar ulaştı. Ekipler arasında broşa girenler, mandar kaçıranlar ve yelken yırtanlar olsa da tüm ekipler yarışı önemli bir sorun olmadan tamamladılar. Zorlu yarış sonunda finişi ilk geçen ekip MAT 12 ile IRC1 sınıfında yarışan İstanbul Teknik Üniversitesi oldu.

Campus Cup yarış yazısının devamını Nisan 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.