Mavi zamanı

Mavi zamanı

Yelken takımı olmayan yelken kulüpleri - 2018 Nisan ayı edito

Bu ay sevgili Ali Boratav beni arayıp da kitabı “Mavi Yolculuk Rehberi”nin çıkacağı haberini verince bir heyecanlandım. Mavi yolculuk sezonunun başladığı döneme denk gelmesi, insanın içindeki keşfetme duygusunu açığa çıkaracak olması, gezgin yanımızı dürtmesi ve ne kadar güzel bir ülkede yaşıyoruz dedirtmesi gibi birçok düşünce uçuştu aklımda.

Hoş onun heyecanının yanında benimkinin lafı edilmez tabii. Yılların birikimini elinde tutmak ve denizlerde dolaşan yüzlerce denizciye ışık olmak haliyle çok “yüksek” bir duygu olmalıydı. Kitap geldiğinde ise hemen kendisini aradım. Bu, sadece kitap haberi olmamalıydı. 1300 fotoğraf, 450 koy saklı bir hazine; Sadun Boro’nun yolundan giden bir rehber kitaptı. Kitabı yazan Ali Boratav’ın en sevdiği demir yerleri bizim okuyucularımız için de çok değerli olacaktı. Beni kırmadı ve hemen fotoğraflarla önerilerini yolladı. Sayfa 44’te okuyabilirsiniz.

Mavi Yolculuk, Halikarnas Balıkçısı’ndan günümüze kadar gelişerek ulaşan bir miras. Denizci olsun ya da olmasın bence herkesin hayatında en az bir kez bu yolculuğu yapması şart. Eskiden konfor bu yolculukta yoktu ama bugün durum değişti. Tur yapan teknelerin ne düzeylere ulaştığını merak ediyorsanız 9-12 Mayıs tarihlerinde Bodrum Yalıkavak Marina’da düzenlenecek olan TYBA Yacht Charter Show’u ziyaret etmelisiniz.

Bir kez daha tekrarlamak isterim, denizci olsun ya da olmasın herkesin hayatında en az bir kez bu yolculuğu yapması şart. Neden mi? Önce kendi iç huzurunu keşfedebilmesi için. Sonra da bu güzel koyların değerini anlayıp koruması için.

Ülkemizin yeşille mavinin birleştiği huzur saçan birbirinden güzel koyları var doğru ancak bunların büyük bir çoğunluğu yapılaşma tehdidi altında. Sevgili Sadun Boro çok uğraş verdi bu koyları korumak için bizim de bu bayrağı devralıp devam etmemiz lazım. Özellikle de bu sulardan ekmek yiyenlerin daha da fazla çaba sarf etmesi gerekiyor.
Aksi takdirde 10 yıl sonra mavi bir yolumuz olmayacak.

İyi okumalar, iyi seyirler…

Selcen Tanınmış
selcen@motorboatdergi.com

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.