Yalıkavak Marina'da Yıllık Tekne Bağlama Ücretlerinde %30’a Varan İndirimler!

Hem Yarışçı Hem Gezgin İçgören Ailesi

Bu haberin tamamını Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca okuyabilirsiniz.

Emir İçgören ve Zeynep Beşerler röportaj

Denizci hatta yarışçı bir aileyle beraberiz. Emir İçgören, Zeynep Beşerler İçgören ve 2.5 yaşındaki Kerem İçgören… Yelken sayesinde biraraya gelen İçgören çiftinin yazları tamamen teknede geçiyor. Kış ayları ise kah yarış, kah ada keyfi…

Röportaj: Selcen Tanınmış Fotoğraflar: Osman Uğur

Bodrum Açıkdeniz Yarış Kulübü ile Milta Marina işbirliğiyle 12 yıl boyunca düzenlenen Famous Cup yarışı keyifli ve ses getiren, yelken sporunun tanınmasında katkısı olan bir organizasyondu. Yarış iki yıldır düzenlenmiyor ancak bu ünlü yarışından yelkenciliğe ve deniz yaşamına devam eden bir isim var: Zeynep Beşerler. Dizi oyunculuğu döneminde yelken sporuyla tanışan ve setten günübirlik dahi olsa yarışlara giden Beşerler yelkenci eşi Emir İçgören’le de bu sayede tanıştı. 2013 yılında evlenen çiftin çocukları Kerem de teknede büyüyor. Belki tamamen teknede yaşamıyorlar ama üç tekneleriyle her an suyun üzerindeler. J 70’le yarışıyorlar, Beneteau Oceanis 48’de tatil yapıyorlar ve Axopar 28 ile de İstanbul’da hafta sonlarını geçiriyorlar…

Famous Cup’tan yelkene devam eden tek ünlü isim yanılmıyorsam sizsiniz. Neydi yelken sporunda sizi çeken?
Zeynep: O yoğun temponun arasında her şeye ara verip, hiçbir şey düşünmeden vakit geçirebilmek en önemlisiydi. Koşulsuz olarak bir teslimiyet ve başka hiçbir şey düşünme şansın yok. Ben Bodrum’da yarışırken setten izin alıp, günübirlik yarışa gittiğimi biliyorum. Yeter ki o özgürlüğü hissedebileyim. O inanılmaz bir meditasyondu benim için. O yüzden de bırakmadan devam ettim.

Ya siz çocukluktan beri denizle iç içesiniz… Nasıl ilişkiniz?
Emir: 10-11 yaşından beri denizdeyim. Ama hiç centerboard yapmadım. Ailemizin teknesi vardı her şeyi orada öğrendim. Yıllardır yarışıyorum ama üst düzey yarışçılık 10-12 yıldır. Genelde yurtdışında one design yarışlara gidiyoruz. Türkiye’de de yarışmaktan keyif alıyoruz.

Sınıf ne aşamada şu anda?
Emir: Dokuz tekne var, aktif yarışan yedi tekneyiz. Bu yıl Avrupa Şampiyonası’na gidiyoruz. 120 tekneyle sınırlı bu şampiyona, en büyük heyecanımız. Geçen yıl çok yoğun yarıştık, TAYK trofesini kazandık. 2018 için çok başarılıydı.

Siz hiç yarıştınız mı J70’te?
Zeynep: Yarışmadım, antrenman yaptım ama yarışa beni almıyorlar. Ancak biri eksik olursa çağırıyorlar. Yedeğim ben.

Bizim düzenlediğimiz Siyah İnci Kupası’na geçen yıl katıldınız. Pirat sınıfında yarışmak nasıldı?
Emir: Mükemmel geçti. Hayatımda ilk defa bindim pirata. Burak Zengin’le yarıştık, bir de ağırdık ama çok eğlendik, finale de çıktık. Türkiye’de tek tip tekne yarışı çok yok ve sağolsunlar insanlar teknelerini vermişler, biz de çok iyi bakmaya çalıştık. Açıkçası pirat sınıfındaki dostluk ve dayanışma bize J70 sınıfı için de örnek oldu. Çok keyif aldık.

Hem yarışçı, hem gezgin İçgören ailesi röportajının devamını Nisan 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın