JBoats J/99

JBoats J/99

J/Boats J/99 Seyir testi

Yeni J/99 düo ekiplerin yarıştığı çevreleri hedefleyen, 32ft boyunda kullanışlı bir açıkdeniz sürat makinesi.

Bir kış sabahının puslu ışığında Hamble Nehri’nde sadece anayelkenle yürürken sular kırmızı gövdenin altından sessizce akıp gidiyor. Ana yelkeni marinada bağlıyken bastıktan sonra nehre çıkıyoruz. Makine sembolik formatta iki dakika kadar rölantide çalışıyor. Dünyanın geri kalanı henüz yeni uyanırken denize çıkmak kendimizi yaramaz bir çocuk gibi hissetmemize neden oluyor, başımıza her an bir iş açabiliriz. Rüzgârlı bir ocak sabahında J/Boats ithalatçısı Paul Heys ile yeni J/99’u test etmeye geldik. Mütevazı manevramız 10 dakika içinde unutulmuştu, Southampton önlerinde acı kuzey rüzgârı duyularımıza tüm yönlerden saldırıyordu. Güneş doğarken, günümüz ve bu güç dolu tekneyle ilgili her şey ışıltılı, keskin ve dinamik bir hâl alıyordu. Merakla beklenen J/99 doğrudan Avrupa’nın her yerinde giderek daha sık rastlanan muhteşem sınırlı mürettebat yarışlarının denizcilerini hedefliyor. Onaylanmış 38 siparişinin yarıdan fazlası sınırlı mürettebatla yarışmayı planlayan yeni tekne sahipleri için verilmiş.

Yeni tasarım, J/99’u pazarın bu bölgesindeki en yakın rakipleriyle aynı konuma taşıyan bazı ilginç değişiklikler içeriyor. J/Boats tasarımının yaklaşık 20 yıldır akıncıları olan hareketli cıvadra ve sarma sistemli flok gitmiş, yerine çok daha enli bir formda gövdede sabit bir cıvadra ve istralya üzerine karabinalarla donatılan bir flok gelmiş. Farklar var ancak yeni özelliklere karşın modelin ‘J’lere özgü görünüm ve hissi şüphesiz korunmuş.

Havuzluğa adım attığımız ilk andan itibaren teknenin “mantıksızlığa yer yok” anlayışı dikkat çekiyor. Yelken kontrolleri basit, havuzluk neta ve iyi yerleştirilmiş, dümen dinamik ve duyarlı. Nehirde sakin bir seyirde bile tekne hafif olduğunu hissettiriyor ve her bir sağanağı doğrudan artan sürate tercüme ediyor. Son iki yılın yarışlarının çoğunda kullandığımız Class 40’lara kıyasla J/99 bir go-kart hissi veriyor; çeviklik ve gücün umut veren bir kombinasyonu adeta.

KESKİN JİLET

Orsada, sakin suları ipek kesen bir bıçak gibi geçiyoruz; 17kt rüzgârda 38 derece gerçek açıda 6.7kt sürate ulaşılıyor. Camadansız anayelken ve ön üçgenden taşmayan J2 flokla seyirdeyiz, bu kurguyla 20kt üzeri sağanaklarda biraz fazla yelken taşıdığımız hissedilse de kontrol oldukça kolay.
Tekne bir hayli sert, iki kişinin küpeştede oturmasının orsa performansını artıracağı hissediliyor ancak sınırlı mürettebatlı teknelerde sık rastlandığı gibi, bir kez yattığında açı sabit ve konforlu kalıyor.

Orsada dümen tutarken tek pala bize fazla iş bırakmıyor, tekne inanılmaz dengeli ve sağanak kontrolü dümenle hafifçe oynayarak ve anayelken ıskota ince ayar palangasından biraz oynayarak kolayca sağlanıyor. Bir orsa bacağında ve birkaç tramolada kontrolü otopilota bırakıyoruz ancak dümeni kısa sürede geri alıyoruz; kontrolü bir makineye bırakamayacağımız kadar keyifli bir seyirdeyiz.

J/Boats J/99 test yazısının devamını Nisan 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.