Italia Yachts 12.98

Italia Yachts 12.98

Italia Yachts küçük teknelerde yakaladığı başarıyı, 40-45ft gezi-yarış sınıfındaki yeni modeli Italia Yachts 12.98 ile sürdürmek istiyor.

2011 yılından bu yana sektörde olan tekne üreticisi Italia Yachts, şimdiye kadar çok kısa sürede üç ORC Dünya Şampiyonası zaferi dahil bir dizi yarış derecesini kazanmayı başardı. Modellerin iç mekânları tam donanımlı ve teknede birkaç hafta geçirmeye yetecek konfora sahip.

43ft Italia 12.98’in görünümü baştan beri çok açık; iki belirgin farklı versiyonda tek bir tasarım; Fuoriserie yarış modeli ve Bellisima performans gezi teknesi. Test teknemiz ikinci versiyonda ve yarış versiyonundan yaklaşık 400kg daha ağır, ancak kullanımı daha verimli ve kontrol altında daha yüksek bir konfor sunuyor. Aynı zamanda Maurizio Cossutti tasarımı tek palalı ve özellikle orsada ve hafif havalarda mükemmel performans sağlamayı hedefleyen dar bir gövdesi bulunuyor.

Italia’nın gövde formülü tamamen bir performans profili, fakat çift palalı tasarımların sergilediği güçlü apaz seyri için optimize edilmiş. İlk seyrimizin sonuna doğru rüzgâr 10 knot süratle ufuktan geliyor ve Quantum A2 balon kemerenin 20 derece gerisindeki gerçek rüzgârla bize 8,5-9,5kt garanti veriyor. Fakat hissedilen rüzgâr çok daha önde ve 178m²’lik dev yelkenin ıskotalarını genişletiyor.

TAM GÜÇ

Artan yatma açısıyla form dengesi hızla ortaya çıkıyor. Tekne tam güçteyken ve dümende yükler artarken dümen dolu ıskotalarla açmaya çalıştığımızda bile boşa düşmek üzere olduğuna dair hiçbir işaret vermiyor. Bu geniş su hattı enli ve düşük verimli palaları daha geride taşıyan eski tek palalı tasarımlardan çok farklı bir deneyim. Italia Yachts’ın tek palası görece alçak bordalı ve kıçta su hattı üzerinde geniş açılar görülen uzun ve narin gövde formuna uygun. Pala TP52 ve Fast 40’lara benzer şekilde oldukça önde ve kıçtaki karmaşık sulardan uzakta. Pala 1,95m derinlikte ve yeterince uzun kablo boylarıyla birlikte o teknelerdeki çok yüksek en-boy oranlı palalar kadar kolay tutuş kaybetmiyor.

Dümen istasyonları hem sakin seyirler hem de yüksek yatma açıları için gerek dümen gerisinde ayakta gerek yan güvertede oturarak kullanım tercihine göre çok iyi düzenlenmiş. Her iki konum da ön saha yelkeninin orsa yakasını çok iyi görüyor ve sağlam ayak destekleri çok iyi yerleştirilmiş.

Italia Yachts 12.98 test yazısının devamını Ağustos sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.