Beneteau First 36

Beneteau First 36

Beneteau First her seviyeden yelkencilere sunduğu sportif görünüşlü hafif gezi-yarış modeliyle simgeleşmiş duruşuna geri mi dönüyor?

İlk bakışta değerlendiremeyebilirsiniz, ancak bu uzun süredir gördüğümüz en iyi seri üretim performans teknesi olabilir. Bunun yavaşça farkına varıyorsunuz ve yeni First 36 üzerinde daha çok zaman geçirdikçe kararınız netleşiyor.

Bunu düşünen yalnız biz değiliz. Bu yıl First 36, sıkı rekabete sahne olan Yılın Avrupalı Yatı ödüllerinde performans kategorisini 12 üyeli jürinin oy birliğiyle kazandı. First 36 küstah veya seksi değil. Aksine, oldukça mütevazı, hatta sade ancak kısa sürede fark edeceğiniz, harika bir ergonomiye sahip. Model tasarım, mühendislik ve endüstriyel zekanın çok güçlü bir birlikteliğinin ürünü. Tüm bunlar asıl soruyu akla getiriyor, sonunda First çift maksatlı gezi-yarış köklerine geri mi dönüyor?

Beneteau First 36 - Salon
Beneteau First 36 – Salon

İLK VE EN ÖNEMLİ

İsmin arkasında ne var? Çok şey. Son 45 yılda First markası taşıyan 25 binden fazla tekne 70’ten fazla model formatında denize indi. Bu tekneler gezi konforunu yarış kazanma potansiyeliyle birlikte ve kabul edilebilir bir fiyat noktasında sunmalarıyla tanındılar. Bu bir süredir hedef olmaktan çıkmıştı, belki de şimdiye dek.

First 36, ilk olarak Groupe Beneteau’nun önceki yıl aldığı spor-tekne üreticisi Seascape tarafından 2018 yılında tasarlanmış. Model markalar, tasarımcıları ve mühendisleri arasında önemli bir işbirliğine dönüşmüş. Bu Slovenyalı tersanenin ilk yeni Beneteau modeli ve First’ün iki amaçlı sistemini canlandırma ve markanın spor tekneleriyle Fransız yapımı daha büyük ve lüks First 44 ile 53 arasındaki boşluğu doldurma görevlerini üstlenmek için tasarlanmış.
Seascape kurucuları ve mini Transat yelkencileri Andraz Mihelin ve Kristian Hajnsek bugüne kadarki tüm tasarımlarında Sam Manuard ile işbirliği yapmışlar. Yarış dünyası tarafından fark edilen Manuard şimdi aranan bir Class 40 ve IMOCA tasarımcısı.

Mihelin eserlerini kısaca tanımlıyor; “Tek bir amaçla tasarlandı; insanları daha fazla yelken yapmaya teşvik etmek.” Bu oldukça zorlu bir görev! Ancak Mihelin’le ilk modelleri Seascape 18 ile yelken açtığımız 2009’dan bugüne yelkenciliğin nasıl değiştiğini gördük ve sıklıkla tartıştık. Hacim ve konfor talebi çok gövdeliler pazarını canlandırırken kayıcı tek gövdeli pazarı büyük ölçüde Pogo ve JPK gibi yetenekli niş tersanelere bırakıldı.

Beneteau First 36 test yazısının devamnını Nisan sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.