Riva 68 Diable

Riva 68 Diable

Ünlü İtalyan firması, markayı şöhrete kavuşturan gelenekten çok farklı tekneler üretiyor; ünlü İtalyan tersanenin Riva sihrini sürdürmeyi hedefleyen 70ft’lik yeni spor-gezi modeli Riva 68 Diable’yi test ettik.

Çok az tasarımcı kalemlerini kâğıt üstüne koyduklarında Riva’ları 27 yıldır çizen Officina Italiana Design ekibindekilerden daha ağır bir baskı hissediyordur. Bu geçmişin, kalıtsal güzellik konusundaki şöhretin ve simgeleşmiş markanın bir tasarımcının sırtına bindirdiği yükü hayal edin.

Diğer tarafta şöyle bir gerçek de var: Riva, markanın efsanevi konumunu inşa eden o baştan çıkarıcı vernikli maun teknelerden bugüne çok yol aldı. Evet, isim belli bir standarda ve dünyaca ünlü bir üne sahip ancak tasarım ekibinin önünde özel bir şey yaratmak için beyaz bir sayfa var ve maliyet hakkında endişe etmeleri gerekmiyor. Uygulanabilirliği boşver ve sadece güzel bir şey yap.

Bu açıdan Riva 68 Diable (Fransızca “şeytan”) özelinde görev tamamlanmış görünüyor; tekne kesinlikle çok güzel. Sizi yolunuzdan alıkoyacak ve zarif baş bodoslamadan baştan çıkarıcı eğimli kıça, sizi kendisine hayran bırakacak kadar güzel.

MÜKEMMEL ORAN

Dikey baş bodoslamaları ve düz bordaları unutun. Yeni Riva çok doğru görünen bir tekne, çünkü her şeyden önce güzel görünmesi için tasarlanmış. İç mekân ise tasarımın kalan boşluğuna yerleşiyor. Oranlar o kadar hoş ki teknenin tam boyunun 20 metrenin biraz üzerinde ve deplasmanının neredeyse 40 ton olduğuna inanmak çok güç. Büyük ve küçük detaylarda sarhoş oluyorsunuz. Karbon fiber tavan öne çıkan bir tasarım öğesi, ön kolonlar keskin eğimli camın iç tarafına geçiyor ve derin konumlu havuzluk oturma grubunun üzerinde askıda gibi görünüyor.

Tek parçalı ve hafif kavisli ön camın hardtopla kusursuz birleşimini görmek çok keyifli. Biraz geride hardtop güverte seviyesine doğru yönelen bir çift narin payandaya ayrılıyor. Uyumsuz tek bir çizgi olmaması için hiç masraftan kaçılmamış. Test teknemiz “köpekbalığı grisi”, fakat bu yenilikçi renk planında teknenin seleflerine gönderilen bir selam var, özellikle kıç taraftaki göz alıcı maun omurgalar yüzeyin altında bir orijinal Aquarama’nın yattığı hissini veriyor.

Riva 68 Diable seyir testi yazısının devamını Ağustos sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.