Rüzgar sizin engelinize bakmaz

Rüzgar sizin engelinize bakmaz

Uluslararası Kadınlar Yelken Haftası’nda katılımcılar sosyal farkındalık yaratmak için 14’üncü kez yelken açacaklar. Organizasyonun katılımcılarından biri de Hüseyin Karabulut’un liderliğindeki engelli bireylerden oluşan karma takım olacak.

Röportaj: Kadir Pirasoğlu

Milli Yelkenci Hüseyin Karabulut
Milli Yelkenci Hüseyin Karabulut
Yelken sporu, doğanın gücünü ve güzelliğini en saf haliyle deneyimleyebileceğiniz nadir aktivitelerden biri. Sadece bir spor ya da bir hobi olarak sınıflandırmamak gerekiyor. Doğayı anlama, ona saygı duyma ve birlikte hareket etmeyi gerektiriyor. Tüm dünyada evrensel bir anlamı olmasının ardında köklü geçmişi ve yediden yetmişe her kesimden insana hitap ediyor olması var. 

14 yıldır Neslihan Karayel liderliğinde düzenlenen Uluslararası Kadınlar Yelken Haftası’nın arkasında da bu anlayışla kurgulanmış bir amaç yatıyor. Üstelik etkinlik bir kez daha sosyal bir soruna anlamlı bir şekilde dikkat çekiyor. Bu yıl 22-29 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek etkinlikte katılımcılar, Türkiye’nin güneybatı sahillerinin eşsiz koylarını keşfederken, aynı zamanda “kadın ve çocuklara yönelik her türlü şiddete karşı farkındalık yaratmak” için bir kez daha “Mor Yelken” açacaklar.

Belçika, Almanya, Rusya, İngiltere, Mısır gibi farklı ülkelerden katılımcıların yer aldığı etkinliğin dikkat çeken ekiplerinden biri de milli yelkencimiz Hüseyin Karabulut’un liderliğindeki engelli bireylerden oluşan karma takım olacak. Yelken sporunun engelli bireylerin topluluklara entegre olması ve sosyal bağlantılar kurması açısından önemli bir yeri olduğu düşünüldüğünde bu değerli bir katılım. Kendisi de engelli bir sporcu olan Hüseyin Karabulut ile engelli bireylerin yelken sporundaki yerini, karşılaştığı zorlukları, başarıları, engelli takım kurma sürecini ve hedeflerini konuştuk.

Hüseyin Karabulut röportajının devamnını Haziran 2024 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.