Saklı Cennetler

Saklı Cennetler

Mavi Yolculuk Rehberi - Ali Boratav

Mavi yolculuğun 450 küçük koyunun yer aldığı ve bu ay denizcilerle buluşacak olan “Mavi Yolculuk Rehberi”nin yazarı Ali Boratav en sevdiği ıssız koyları seçti.

Gazeteci-yazar Ali Boratav’ın küçük bir şişme botla 1988 yılında başlayan gezileri, 1994’te yelkenle tanışmasıyla uzak denizlere kadar uzandı. Basın hayatını 2002 yılında sonlandırdı ancak deniz ve gezi yazılarından hiç kopmadı. Denizde edindiği deneyimlerini, gezdiği gördüğü gizli cennetleri de sonunda şahane bir rehber kitapta topladı. 1300 fotoğraf ve 260 haritanın yer aldığı kitapta mavi yolculuk rotasının 450 küçük koyu var. Elinize aldığınız andan itibaren “haydi ne duruyorsun palamarları çöz” hissini veren bu kitap Sadun Boro kitaplarından sonra kütüphanenizin olmazsa olmazlarından olacak. Ali Boratav, “Mavi Yolculuk Rehberi”ndeki yedi körfez ve gezi bölgesindeki en sevdiği ıssız koyları Motor Boat&Yachting Türkiye okurları için seçti…
“Kaleköy, Karacaören, Göbün, Tersane, Küçük Sarsala, Bedri Rahmi Turunç Pınarı, Bozukkale, Bozburun Dirsek Bükü, Kocabahçe, Knidos, Okluk, Akbük ve Karacasöğüt gibi gitmekten her zaman büyük mutluluk duyduğum koylar var. 12 Adalar’da da Kalimnos-Vathi, Lipsi, Patmos, Nisiros, Simi, Halki, Meis ana limanları vazgeçemeyeceğim güzellikteki duraklar. Ama bir de saklı cennetlerimiz var…”

Gökova Körfezi: Tuzla Koyu Fener Bükleri

Kağıt oyunlarındaki bir sinek ası gibi yan yana üç bük. İnanılmaz huzur dolu, en önemlisi de müthiş bir derinliği, görkemli bir ufku olan bir koy. Tek problem, Gökova’ya cumartesi çıkan teknelerin pazartesi günleri ve dönen teknelerin perşembe gecesi yarattığı yoğunluk. Onun dışında her zaman alargada da kalınabilecek ve yaz aylarında serin olabilecek muhteşem bir coğrafya. Enfes bir deniz.

Mavi Yolculuk Rehberi ile ilgili gezi yazısının devamını Nisan 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.